Ана Андреевска: „Ми рекоа дека никогаш нема да имам деца – добив близначки со ин витро и трето дете по природен пат“

Најважниот совет кој го доби во битката со неплодноста е…

Жената често се чувствува сама во борбата, но сето тоа е исто толку тешко и за сопругот.

Неплодноста не ја негира нашата машкост или женскост. Никогаш не губете надеж! Побарајте повеќе мислења. И бидете упорни со верба во себе.

Бидете заедно во целиот процес, без разлика на успехот и неуспехот.

Јас посакувам луѓето да сфатат дека неплодноста е емоционален ролеркостер. Ништо не боли повеќе од зборовите „Само релаксирај се и ќе се случи“.

ana-andreevska-mi-rekoa-deka-nikogash-nema-da-imam-deca-dobiv-bliznachki-so-in-vitro-i-treto-dete-po-priroden-pat-21.jpg

Паровите кои доживуваат неплодност, исто така, се соочуваат со емоционална исцрпеност која доаѓа со негативните тестови за бременост. Некои парови одат низ третмани за плодност со години, а некои жени и парови доживуваат трајна неплодност.

Секој месец е борба со подигнувањето на нашите надежи, само за да видите како надежите се рушат со секој нареден негативен тест за бременост. Навистина двојките или поединците кои го одат тој пат не сакаат да слушнат дека знаете како им е само зашто вие сте се мачеле неколку месеци.

Едно е да се обидуваш да забремениш, а не добиваш позитивен тест неколку месеци, а сосема друго е неплодноста.

ana-andreevska-mi-rekoa-deka-nikogash-nema-da-imam-deca-dobiv-bliznachki-so-in-vitro-i-treto-dete-po-priroden-pat-23.jpg

Колку во Македонија се говори јавно на оваа тема? Имаат ли многу брачни парови проблем со неплодноста?

Кај нас неплодноста сè уште е табу-тема. На оваа тема скоро и воопшто не се говори јавно. Луѓето се плашат, се срамат, кријат од останатите.

Меѓутоа, неплодноста не треба да биде табу-тема, неплодноста не е срам.

Егзактна статистика за стапката на неплодност кај нас не постои, но светските податоци говорат дека 11-15 отсто од двојките во репродуктивното доба имаат проблем со зачнување, а со тоа и потреба од помош од специјалист.

Да разјасниме, денес се говори за неплодност, а не за стерилитет заради фактот дека вториот поим имплицира дефинитивна (неизлечива) состојба, а со современите методи на лекување во огромен број на случаи се лекува.

Неплодноста е здравствен проблем што погодува голем број на луѓе, а особено тешко ја доживуваат жените заради неможноста да го доживеат мајчинството.

ana-andreevska-mi-rekoa-deka-nikogash-nema-da-imam-deca-dobiv-bliznachki-so-in-vitro-i-treto-dete-po-priroden-pat-25.jpg

Повеќе фотографии од семејството на Ана:

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Ана од Скопје: „На 20 години го имав првиот сериозен симптом на мултипла склероза, син ми ми е злато... „Користам бастун, чинам од пред 10 години. Познаниците што не ме виделе подолго ...
Данче Антовска: „Најголемиот шок ни беше кога докторката ни соопшти дека ќерка ни Анастасија има цис... „Анастасија растеше и напредуваше нормално. Еден месец пред да ја дијагностицира...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Скопјанката Марија чува бенгалска мачка: „Се продаваат и по 1.400 евра, но јас ја вдомив бесплатно“ „Бенгалите се хибрид од домашни и азиско леопардски мачки. Изгледаат како вообич...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg