Србинка згрозена од сцена на грчка плажа: „Ископаа дупка во песок за детето да се олесни - срам ми е што сум од Србија“

„Во еден момент девојчето кажа дека ѝ се кака, а дедо ѝ ископа дупка покрај море и ѝ рече - еве дојди тука... И мајката ископа резервна дупка, а девојчето за некој момент стана со блажена насмевка. Мајката, мртва ладна, го закопува доказниот материјал и пали цигара“ - раскажува Србинка која била сведок на непријатна ситуација на грчка плажа. Што мислите за ова?

srbinka-zgrozena-od-scena-na-grchka-plazha-iskopaa-dupka-vo-pesok-za-deteto-da-se-olesni-sram-mi-e-shto-sum-od-srbija1.jpg

Во Фејсбук групата „Live from Greece“, Србинка раскажа сведоштво од грчка плажа, заради кое вели дека се срами што е од Србија. 

Нејзината објава гласи:

„Денес присуствував на неверојатна сцена. На плажа седат дедо, баба, млада мајка и девојче од 4-5 години. Зборуваат српски.

Пливам, а во еден момент, девојчето кажува дека ѝ се кака. Дедото почнува да копа дупка со лопатка во ситните камчиња покрај море, која ја заплискуваат бранови.

И вели – еве какај овде во дупката. Девојчето се обиде, но не можеше од брановите кои ѝ пречеа.

Но, тука настапува на сцена мајката, која седи на 10-тина метри од нив на плажата. И таа ископа резервна дупка.

srbinka-zgrozena-od-scena-na-grchka-plazha-iskopaa-dupka-vo-pesok-za-deteto-da-se-olesni-sram-mi-e-shto-sum-od-srbija-3.jpg


Го викна детето, девојчето дојде до неа, седна во дупката и за некој момент стана со блажена насмевка. Завршила работа.

Мајката, мртва ладна, го закопува доказниот материјал. Ноншалантно пали цигара, става очила за сонце и погледот ѝ се губи во далечината.

Боже чувај нѐ. Се срамам што сум од Србија. Толку“.

srbinka-zgrozena-od-scena-na-grchka-plazha-iskopaa-dupka-vo-pesok-za-deteto-da-se-olesni-sram-mi-e-shto-sum-od-srbija-02.jpg

Во коментари, повеќето членови од групата изразуваат револт кон случката и раскажуваат дека и самите биле сведоци на такви непријатни сцени, а дел од нив сметаат дека за ова треба да постојат контроли и казни.

Сепак, има и такви кои се согласуваат дека постапката е некултурна, но сметаат дека не треба да се меша националноста во тоа, бидејќи културата сепак доаѓа од дома и домашното воспитување. Се согласувате?

„Тоа што го направиле е некултурно... Но, никогаш не би рекла дека заради тоа ми е срам што сум од Србија. (Не)културата нема нација, секој е индивидуа за себе“.

 М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Милан Поповиќ со нови напади: „Северина ги сака моите пари, не се грижи за доброто на детето - таа н... По обвинувањата дека Северина има ментални нарушувања, Милан Поповиќ оди чекор п...
Eдна од најатрактивните жени во регионот на 59 години е поим за сексапил на плажа во Охрид (фото) Српската актерка Лидија Вукичевиќ е една од најатрактивните жени во регионот, а ...
Турските Џони Деп и Амбер Херд: Актерот Озџан Дениз објави видео на кое поранешната жена го тепа (фо... „Го фрли детето на земја и почна да ме удира. Кога сфати дека има безбедносни ка...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg