Пар од САД е воодушевен од посетата на Македонија: „Охрид во есен е прекрасен, земјава е мало парче рај“

„Ова е мало парче рај, скриениот бисер на Европа“ – млад американски пар е воодушевен од посетата на Охрид и Скопје, а своите впечатоци ги споделува на својот Инстаграм профил. Тие не ги кријат пофалните зборови за нашата земја.

mladi-amerikanci-voodusheveni-od-posetata-na-makedonija-ohrid-vo-oktomvri-e-prekrasen-zemjava-e-malo-parche-raj-01.jpg

Млад пар од Америка одлучил првите години од бракот да ги посвети на патувања. Тие сакаат да посетат што е можно повеќе земји и да научат нови јазици, а деновиве престојуваат во Македонија.

Бронвин и Кејлеб Јеунг од САД објавуваат содржини од нивните патувања на нивниот Инстаграм профил, но и на нивниот канал на YouTube.

mladi-amerikanci-voodusheveni-od-posetata-na-makedonija-ohrid-vo-oktomvri-e-prekrasen-zemjava-e-malo-parche-raj-02.jpg

Од нивните објави може да се види дека тие имале можност да го посетат Скопје и кањонот Матка, а потоа се упатиле кон нашиот бисер Охрид, а во описите во видеата не го кријат своето воодушевување од тоа што нашата земја им го понудила.

„Ова е мало парче рај“ – пишуваат тие до видеото од кањонот Матка.

View this post on Instagram

A post shared by Digital Nomads 🌞 Bronwyn and Kaleb (@youngjeungbroke)

„Добредојдовте во Скопје, градот со над 280 скулптури околу мостовите, улиците и зградите. Ова е дефинитивно единствена карактеристика“ – велат тие до видеото, на кое се гледаат повеќе споменици и градби од главниот град.

Бронвин и Кајлеб потоа заминале во Охрид каде биле пријатно изненадени од топлото време, но и од тоа што во овој период од годината градот не е преплавен од туристи.

Парот можел да ужива во прошетките на црквите и манастирите, но и да направи посебно видео со старите европски автомобили што ги има на многу места низ градот.

Тие објавија посебно видео во кое појаснија зошто според нив Охрид е скриениот бисер на Европа:

„Празни улици и нема метеж;

Можете да се капете во најстарото европско езеро (старо околу 2 милиони години), кое воедно е и најдлабоко на Балканот;

Има 365 цркви за секој ден во годината. Голем број од нив се отворени за туристи.

Има повеќе планини од која било друга европска земја“ – велат тие.

Погледнете уште неколку од нивните видеа и фотографии во продолжение:

mladi-amerikanci-voodusheveni-od-posetata-na-makedonija-ohrid-vo-oktomvri-e-prekrasen-zemjava-e-malo-parche-raj-03.jpg

mladi-amerikanci-voodusheveni-od-posetata-na-makedonija-ohrid-vo-oktomvri-e-prekrasen-zemjava-e-malo-parche-raj-04.jpg

mladi-amerikanci-voodusheveni-od-posetata-na-makedonija-ohrid-vo-oktomvri-e-prekrasen-zemjava-e-malo-parche-raj-05.jpg

Повеќе фотографии и видеа од нив од Македонија на следната страница...Би можело да ве интересира:

Мешана салата - 340 денари, шопска - 360 денари: Какви се цените во Охрид ова лето 2023-та? Во Охрид годинава во еден ресторан мешаната салата чини 340 денари, а шопската 3...
Филип од Скопје ја запроси Ена на ски-патека во Австрија: „Доктор помисли дека сме повредени, веднаш... „Живееме на иста улица во Капиштец, еден спроти друг. Си гледаме од прозор во пр...
Драгица од Скопје и Марк од Бејрут направија волшебна свадба во Либан: „180 Либанци учеа да играат П... „По свадбата во Скопје, на свадбата во Бејрут имаше само либански обичаи. Марк с...
Ќерката на Сара Мејс и Димитар го прослави 5-тиот роденден со тематска забава и торта на 3 ката (фот... „Во свет полн со Барби и Wednesday, горд сум што избра да бидеш Wonder Woman. Ср...
Миа Костова изреволтирана откако дете го удрило со бокс во стомак син ѝ: „Булингот доаѓа од дома“ (в... Миа Костова вели дека нејзиниот син е повторно жртва на булинг - откако пред изв...
„Пази на пудрата“ – Јелена Спенџарска во забавно видео покажа како изгледа шопингот на жените Дали и вашиот шопинг изгледа вака? По колку време „заглавувате“ во гардероба, до...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg