Нови СУПЕР лебови за СУПЕР навики од Жито Лукс


Нови СУПЕР лебови за СУПЕР навики од Жито Лукс

Жито Лукс на пазарот лансираше нова категорија на лебови со висока нутритивна вредност.

novi-super-lebovi-za-super-naviki-od-zhito-luks-01.jpg

Користејќи супер состојки (познати како super foods) како што се чија, тиква, спелта, овес, хељда и амарант, понуден е асортиман од 3 нови лебови кои се вистински избор за избалансирана и здрава исхрана. Правени по едноставна рецептура која во својата основа има исклучиво 100% целозрнести состојки, новите лебови дополнително се збогатени со супер  семки, зрна, житарки  и маслиново масло за уникатно богат вкус.

„Правилниот начин на исхрана станува се поприоритетен во исхраната на граѓаните. Затоа Жито Лукс постојано пласира нови иновативни производи, со кои ги следи најновите трендови во исхраната, стремејќи се да обезбеди здрав оброк кој истовремено ќе има и одличен вкус. Направени по уникатна рецепура, со минимално процесирани состојки, новите лебови содржат природни и здрави супер состојки, а истовремено не содржат, конзерванси, вештачки бои, додадени шеќери и палмино масло. Различни по форма и структура од сите останати во нашиот асортиман, новите лебови во вистинска смисла на зборот претставуваат супер лебови за супер навики“, вели Лидија Трајковска Ристовска, маркетинг менаџер во Жито Лукс.

Интегралниот леб со супер семки - чија и тиква претставува одлична комбинација за избалансиран појадок бидејќи чијата претставува богат извор на омега 3 киселини, антиоксиданси и растителни влакна, а семките од тиква се богати со протеини, диететски влакна, минерали, поли-незаситени масни киселини и фитостероли.

novi-super-lebovi-za-super-naviki-od-zhito-luks-02.jpg

Интегралниот леб со супер житарки -  е направен  со изртена спелта и овес. И’зртената спелта  му дава посебна  карактеристика бидејќи за разлика од обичната пченица, таа е побогата со протеини со висока биолошка вредност, а содржи и повеќе минерали.  И’зртениот овес содржи значајна количина на квалитетни протеини, незаситени масни киселини, растителни влакна (бета-глукани), фенолни соединенија, со антиоксидативен карактер. Токму комбинацијата од овие „супер житарки“ го прават овој леб вистински избор за енергичен оброк.

novi-super-lebovi-za-super-naviki-od-zhito-luks-04.jpg

Хељдата како природен извор на полифеноли, фитостероли, диететски влакна, витамини, минерали како и антиоксиданси и незаситени масни киселини, во комбинација со амарантот кој е извор на висококвалитетни протеини, го прават Интегралниот леб со супер зрна - хељда и амарант, совршен за здрава и вкусна исхрана.

novi-super-lebovi-za-super-naviki-od-zhito-luks-03.jpg

Би можело да ве интересира:

Нутри 100% интегралните бисквити со три нови вкуса (Скопје, 30 ноември, 2018) - Жито Лукс на пазарот пласираше три нови вида бискви...
Парче полно здравје – новиот леб на Жито Лукс со црно семе и просо Лебот многумина го сметаат за не толку здрав дел од исхраната и понекогаш го исф...
1 месец по породувањето, Туна Сејдиу во топ форма - ги прошета синовите во Дино Парк Скопје (фото) Само 1 месец откако го роди второто синче Зен, Туна во топ форма со смел аутфит ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg