Состојба до 27.03.2020: Во Македонија има 18 нови случаи со корона вирус, вкупно 219


Состојба до 27.03.2020: Во Македонија има 18 нови случаи со корона вирус, вкупно 219

Министерот за здравство, Венко Филипче, ја соопшти состојбата на заболени пациенти од корона вирус во Македонија до 27.03.2020, 12 часот на пладне.

27-03-2020-koronavirus-vo-makedonija.jpg

Во последните 24 часа во нашата земја се потврдени 18 нови случаи на пациенти заболени со корона вирус, а детално состојбата може да ја погледнете во продолжение:

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (11), Прилеп (4), Куманово (2), Тетово (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 219 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

- Скопје (134)
- Дебар (43)
- Куманово (17)
- Штип (8)
- Прилеп (6)
- Охрид (3)
- Велес (3)
- Кавадарци (2)
- Тетово (2)
- Гостивар (1)

sostojba-do-27-03-2020-korona-virus-vo-makedonija-02.png

Најчитани неделава