Состојба до 10.06.2020: Бројот на новозаболени не се намалува - 125 потврдени случаи


Состојба до 10.06.2020: Бројот на новозаболени не се намалува - 125 потврдени случаи

Бројот на новозаболени повторно е троцифрен - погледнете детална состојба.

sostojba-vo-makedonija-10-06.jpg

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 89
- Куманово 4
- Штип 2
- Прилеп 2
- Тетово 11
- Струга 3
- Велес 1
- Охрид 8
- Гостивар 1
- Струмица 2
- Кичево 1
- Ресен 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66г) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54г) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46г) која починала при прием во амбулантата.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (77г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73г.) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип почина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

- Скопје 1
- Прилеп 1
- Велес 4

Досега во земјата се направени вкупно 39033 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3364, бројката на оздравени пациенти е 1664, на починати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1536.

sostojba-do-10-06-2020-brojot-na-novozaboleni-ne-se-namaluva-125-potvrdeni-sluchai-02.jpg

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg