Состојба до 20.11.2020: Направени се 3200 тестови, потврдени 1237 новозаболени


Состојба до 20.11.2020: Направени се 3200 тестови, потврдени 1237 новозаболени

sostojba-koronavirus-20-11-2020.jpg

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 506

-Куманово 34

-Штип 55

-Прилеп 91

-Тетово 51

-Струга 31

-Велес 67

-Битола 30

-Охрид 26

-Кавадарци 31

-Гостивар 75

-Гевгелија 23

-Струмица 38

-Крива Паланка 8

-Радовиш 11

-Крушево 12

-Кочани 15

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 4

-Берово 1

-Валандово 6

-Виница 3

-Делчево 2

-Кратово 5

-Свети Николе 24

-Кичево 36

-Ресен 13

-Неготино 29

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:

-Скопје 284

-Куманово 49

-Штип 32

-Прилеп 61

-Тетово 69

-Струга 5

-Велес 51

-Битола 28

-Охрид 13

-Кавадарци 14

-Гостивар 35

-Гевгелија 12

-Струмица 25

-Крива Паланка 7

-Радовиш 8

-Крушево 1

-Кочани 15

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 3

-Берово 4

-Валандово 3

-Делчево 5

-Свети Николе 8

-Кичево 1

-Ресен 1

-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035.

20 ноември.jpg

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg