„Апче“ и уште 4 слаткарници во Скопје кои ни будат носталгија

На боза во „Апче“ или на индијанка во „Шехерезада“, си има своја магија, нели? Носи мирис на минати времиња, буди носталгија, прави топло на срцето. Кои се култните слаткарници во Скопје од „ваше време“?

apche-i-ushte-4-slatkarnici-vo-skopje-koi-ni-budat-nostalgija-01.jpg

Се сеќавам кога бев мала и сестра ми ме носеше (читај малтетираше) на шопинг со себе во ГТЦ. Таа е 9 години постара од мене, па додека ме влечкаше по продавници јас бев она намуртено детенце, кое само прашува кога ќе си одиме дома.

Но, потоа најде трик и секогаш ме носеше на лимонада и индијанка во слаткарницата „Шехерезада“ во подрумот на ГТЦ. Таму правевме пауза и потоа продолжувавме, а јас пак секој пат броев уште колку бутици имам до мојата индијанка.

Поминаа години оттогаш, се случи живот... Но, јас кога и патот случајно да ме одведе во подрумот на ГТЦ ја гледам слаткарницата и го чувствувам мирисот (и вкусот) на моето детство.

Која е вашата омилена скопска слаткарница од детството или младоста?

Ајде да разбудиме малку носталгија во срцата со потсетување на култните слаткарници... Да, да и сладоледот од „Ескимо“ е тука и бозата од „Апче“.

Слаткарници во Скопје кои ни будат носталгија:

Апче

Шехерезада

Малага

https://www.instagram.com/p/Bvbfl-blDUb/

Eскимо

Палма (Kaрпош)

Палма (Аеродром)

https://www.instagram.com/p/B2js7xfHnDn/

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Спасени животи, спортски успеси – убави моменти по кои Македонците ќе ја помнат 2021 Добрите луѓе им приредија неколку изненадувања на дечињата од Детската клиника в...
Позитива на денот: По трите лавчиња, во Скопје ЗОО се родија лемур и лама (фото) Покрај трите лавчиња, скопската Зоолошка градина има уште две нови бебиња – лему...
Скопје ЗОО во спасувачка акција: Згрижен коњот кој беше пронајден на тераса во Дебар Маало (фото) На тераса во руинирана зграда во Скопје, коњот бил оставен сам на себе без храна...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg