На гондола во Венеција, во шума: Запознајте го македонскиот Хаусер - дечко од Охрид свири на виолина на разни локации

И Македонија има свој заводник на виолина, како светски познатиот Хрват Стјепан Хаусер од 2 Cellos. Нашиот Петар е шармантен, талентиран и со неодолива насмевка. Од гондола во Венеција до катамаран во Охрид, тој изведува светски музички дела секогаш и секаде, а неговите видеа се хит на Инстаграм.

na-gondola-vo-venecija-vo-shuma-zapoznajte-go-makedonskiot-hauser-dechko-od-ohrid-sviri-na-violina-na-razni-lokacii-01.jpg

Петар Маркоски е дечко од Охрид, вљубеник во музиката, кој со себе секогаш и секаде ја носи својата виолина.

Снима забавни видеа на разни локации додека свири познати музички дела и неговите видеа се хит на Инстаграм. Се разбира, омилена локација за снимање му е покрај прекрасното Охридско Езеро.

View this post on Instagram

A post shared by Petar Markoski (@petarmarkoski)

Има илјадници следбеници и со право можеме да го наречеме македонскиот Стјепан Хаусер, хрватскиот заводник и некогашен член на 2 Cellos, кој е познат по забавните видеа со своето виолончело на разни светски дестинации.

View this post on Instagram

A post shared by Petar Markoski (@petarmarkoski)

Нашиот Петар досега има свирено на гондола во Венеција, на катамаран во Охрид, во шума и каде уште не. Од Хулио Инглесиас до Адел, тој ќе ве освои со изведбите. 

За CRNOBELO.com Петар вели:

Изминатите две години беа тешки за сите нас, па и јас како и сите други барав начин како креативно да го искористам слободното време. Социјалните мрежи ни даваат доволно простор да бидеш иновативен, креативен и да се забавуваш. Многу врвни музичари почнаа да снимаат видеа од дома на локации со што на публиката им презентираат нешто убаво и за очи и за душа.

Едни од артистите кои секако ги пратам се Хаусер и Лука (2 Cellos), Италијанката Benedetta Caretta, познатиот саксофонист Daniele Vitale кој направи бум со „Bella Ciao“ за време кога Италија беше под карантин и многу други артисти, кои ми дадоа мотив и јас да се приклучам на тој светски тренд.

За многу краток период успеав да стигнам до огромен број прегледи и до многу следбеници, 108.000 следбеници на мојот Фејсбук профил и 30.000 на мојот Инстаграм профил, каде секојдневно добивам прекрасни пораки од луѓе ширум светот и многу понуди за настапи.

Музиката е дар од Бога и само таа има моќ да нè обедини сите.“

Неговите видеа се мелем за уши и душа:

Повеќе видеа на следната страна...Би можело да ве интересира:

Мешана салата - 340 денари, шопска - 360 денари: Какви се цените во Охрид ова лето 2023-та? Во Охрид годинава во еден ресторан мешаната салата чини 340 денари, а шопската 3...
Пар од САД е воодушевен од посетата на Македонија: „Охрид во есен е прекрасен, земјава е мало парче ... „Ова е мало парче рај, скриениот бисер на Европа“ – млад американски пар е вооду...
„Жена се сака секој ден“ - Нова доза моќни пораки од Бомбакис, дечкото со написи на картони „Не е сè така розово како што изгледа на Инстаграм“, „Довербата е луксуз во дене...
Македонскиот рапер Таско стана татко – со сопругата му дадоа уникатно име на синот „Фала ти Господе за овој прекрасен благослов“, напиша Таско и откри дека станал ...
Најтажната приказна од Скопје ЗОО: Жирафата Флопи и нејзиниот негувател Ристе починаа во ист ден Веста за угинувањето на жирафата Флопи остави чувство на празнина и тага кај сит...
Ламбе и Врчак по многу години повторно заедно, пееја на свадба на заеднички пријател во Охрид (видео... „Моите молитви се остварија. Фала ти Боже вчера тоа ми се потврди. Верувам дека ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg