Кој всушност беше главниот лик во „Friends“?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Кој всушност беше главниот лик во „Friends“?

Иако сите сакаме да веруваме дека сите шестмина беа главни ликови во серијата, науката покажува дека фокусот, всушност, бил само врз една личност.

koj-vsushnost-beshe-glavniot-lik-vo-friends-01.jpg

Шоуто, иако одамна завршено, секој ден има нови и нови фанови, а оние постоечките ја гледаат целата серија повторно, потсетувајќи се на омилените епизоди.

Но, дали некогаш би помислиле дека само еден од нив беше главен лик? Компјутерските науки можат да го докажат и тоа.

Јашу Сет се занимава со компјутерски науки и на својот блог објавил детална анализа на транскриптите од секоја епизода, направена со помош на алгоритми, врз основа на кои открива кој е главен лик во „Friends“.

Со помош на анализата открил дека Рејчел и Рос имаат по околу 9000 реплики, а фиби има најмалку од сите, 7400. Рос и Рејчел исто така имаат најдолги реплики, но во бројот на сцени лидер е Чендлер. Него го има во 1400 сцени, додека Рејчел и Рос во 1370, односно 1330 сцени.

Но, затоа пак, според Рејчел има најмногу наслови на епизоди, додека Моника е спомната само 8 пати во наслови.

Сепак, ѕвезда на ова шоу е Рос, според тоа колку пати се спомнува неговото име во наслов на епизода, колку реплики имал и во колку сцени се појавува, комбинирано.

koj-vsushnost-beshe-glavniot-lik-vo-friends-02.jpg

Би го гледале шоуто пак, знаејќи дека целото е посветено на Рос?

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Halloween маска инспирирана од хит серијата „Stranger things“ Ретки се оние кои останале рамнодушни и не поминале часови и часови пред ма...
Култни ликови од серии за кои без престан може да зборуваме Речиси секоја серија е пропратено со интересни моменти и ликови на кои долго вре...
Најдобрите ТВ мини серии од 2019 година за кои мора да најдете слободно време Ја „ситниме“ 2019 година, а таа нè изненади со одлични филмови и ТВ серии. Сепак...