Банални работи на кои размислуваме додека гледаме филмови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Банални работи на кои размислуваме додека гледаме филмови

Во филмовите најчесто се прикажани совршено осмислени сценарија кои најчесто не се воопшто исти како во реалноста.

banalni-raboti-na-koi-razmisluvame-dodeka-gledame-filmovi-01.jpg

Па, тоа некогаш ги тера гледачите да размислуваат на некои недостатоци при снимањето, како и на секакви останати банални ситници.

Многумина размислуваат на слични работи додека гледаат одредени сцени од филмовите, а во продолжение следи листа со неколку такви мисли.

Си ги поставувате ли и вие овие прашања?

1. Зошто актерите никогаш не одат во тоалет во кулминацијата на приказната?

banalni-raboti-na-koi-razmisluvame-dodeka-gledame-filmovi-02.jpg

2. Штета што уништија толку прекрасни градби и автомобили.

3. Изгледа менструални циклуси не постојат во филмовите, бидејќи нема жена на која плановите ѝ се уништиле заради тоа.

4. Наутро, ликовите имаат време да трчаат, да се избањаат, да појадуваат и да прочитаат неколку весници пред да одат на работа. Извинете, во колку часот се будат?

5. Кога ќе видиме како актери кои се во 30-ите години глумат лик во студентски години, секогаш размислуваме дека режисерите се малку наивни.

6. Секојдневното употребување на фразата „Како си?“ на многумина им е многу чудна во сцените од филмовите, бидејќи во реалноста се користи за личност која се има повредено или нешто слично...

7. „Јас сум полицаец ми треба твоето возило!“ – во овие сцени ви паѓа ли жал за возачите кои можеби имаат полоши проблеми во моментот?

8. Како ликовите секогаш успеваат да поминат низ гејтот на аеродромите во последна минута пред полетување само за да кажат некому дека не сакаат да замине?

9. Како ликовите опуштено се шетаат на шуми, не размислувајќи на сите можни инсекти и животни?

banalni-raboti-na-koi-razmisluvame-dodeka-gledame-filmovi-03.jpg

10. Зошто ликовите никогаш не ги заклучуваат вратите, не мијат заби наутро и слично?

11. Зошто актерите во Game of Thrones не носат капи кога се на минусни температури и се целосно опремени надолу?

banalni-raboti-na-koi-razmisluvame-dodeka-gledame-filmovi-04.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

18 години подоцна: Како изгледаат ѕвездите од бразилската хит серија К... Се сеќавате ли на бразилската серија која беше хит во 2001, а ја следеше приказн...
Парови од ТВ-серии кои покажуваат дека љубовта не знае за никакви гран... Љубовта во филмовите и сериите може да биде доста понереална отколку во животот,...
Зошто постарите филмови беа поимагинативни од новите блокбастери? Иако не е тешко да се дојде до ваквиот заклучок, кога речиси секој втор филм се ...