Најдобрите филмови на Гиљермо дел Торо
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Најдобрите филмови на Гиљермо дел Торо

Гиљермо дел Торо Гомез е мексикански режисер, сценарист и продуцент. Тој е еден од тројцата режисери наречени „tre amigos“, другите двајца се Алфонсо Куарон (Хари Потер и затвореникот на Аскабан) и Алехандро Гонзалез Ирариту.

Najdobrite filmovi na Giljermo del Toro 01

Има освоено два Оскари во кариерата за филмот „The Shape of Water“ (2017).

Ова се 10 најдобри филмови на мексиканскиот режисер, сценарист и продуцент, Гиљермо дел Торо:

10.Pacific Rim (2013)

Жанр: Акција, Авантура, научна фантастика

Вонземјаните се закануваат дека ќе ја уништат Земјата, а само гигантските роботи, контролирани од најдобрите пилоти, можат да ги победат.

9. Mimic (1997)

Жанр: Хорор, научна фантастика

Пред три години, ентомологот, д-р Сузан Тајлер, генетски создаде инсект за да ги убие лебарките кои носат заразни болести. Сега инсектите сакаат да ги уништат нивните единствени предатори - човештвото.

8.The Strain (2014–2017)

Жанр: Драма, хорор, трилер

Серијата зборува за мистериозната вирусна епидемија со симболи на древно зло и уништување на Њујорк од страна на вампири.

7. Hellboy (2004) / Hellboy II: The Golden Army (2008)

Жанр: Научна фантастика

Хелбој е дете на Сатана, плод на нацистичкиот мистичен експеримент од 1944 година. Американските агенти го киднапираат од неговите злобни творци и го учат да биде добар.

Кога ќе порасне, Хелбој станува истражител на натприродни феномени.

6.Crimson Peak (2015)

Жанр: Драма, фантастика, хорор

Кога нејзиното срце ќе го украде заводливиот странец, младата жена ќе се најде во куќа на врвот на планината, направена од црвена глина, која чува тајни што ќе ја прогонуваат до крајот на животот.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Најдобрите филмски премиери во септември - што ќе гледаме оваа есен? Оваа филмска есен е исполнета со многу нови премиери од речиси сите жанрови.&nbs...
5 хорор филмови кои треба да ги изгледате оваа пролет Вообичаено есента важи за „страшна“ сезона, но оваа пролет има интересни филмови...
Ќе останувате дома за Нова година? Предлог серии кои ќе ги изгледате во една ноќ Да се остане дома за Нова година воопшто не е најтрагичното нешто коешто може да...

Спонзорирани линкови: