Посетете еден од најубавите божиќни пазари во Европа: Кажете „ДА“ за празнична бајка во Нови Сад

Полека, но сигурно, се ближи крајот на оваа година. Со нетрпение го очекуваме почетокот на најмагичниот период во годината – период на светилки, подароци, искрени прегратки, новогодишна и божиќна магија насекаде околу нас.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01.jpg

Патувањата се секогаш поинакво доживување во овој период од годината. Доколку сакате да почувствувате вистинска зимска новогодишна бајка, упатете се кон Нови Сад.

Градот кој уште и го нарекуваат „Српска Атина“ се претвора во прекрасна зимска бајка која е идеална за креирање на безброј спомени.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Празничната магија во градот е распределена на неколку локации и нуди забава и уживање за сите генерации.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02_copy_copy_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Што да посетите во Нови Сад и околината во најубавиот период од годината:

1. Греано вино, ликер од вишна, вкусни медењаци со мирис на цимет, вкусна храна, светилки, музика... На главниот градски плоштад, на 25 ноември започнува божиќниот пазар „Новосадски Зимзоленд“ и ќе трае до 26 декември. 

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02_1.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

2. На платото пред трговскиот центар Променада ве очекува зимскиот фестивал „Божиќна магија“ во периодот од 1 декември до 10 јануари 2024. Секоја вечер од 18 часот на „Распеаната елка“ ќе настапуваат детски хорови, од 19 часот на ќе има концерти на популарни новосадски бендови. И овде може да купите празнични ракотворби, накит, слатки и солени задоволства, греано вино и топло чајче кои ќе ве стоплат во ладните вечери.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-05.jpgфото: Александар Милутиновиќ

3. Зимската фантазија продолжува во магичната „Ледена шума“ – бајковите лизгалиште во Дунавскиот парк каде детските насмевки и накитените дрвја создаваат посебна атмосфера.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-003.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-001.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-002.jpgфото: Александар Милутиновиќ

4. Најстариот пазар во градот ќе биде отворен двапати во декември за Новосадски ноќен пазар, на 1 и 29-ти за сите оние кои сакаат да купат уникатни рачно изработени производи и секако за гастрономски специјалитети. 

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-03.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Новогодишната атмосфера во градот во период пред Нова Година е секогаш „на ниво“. Препознатлив како град кој секогаш нуди добра забава, ќе имате можност да уживате на дневните журки во локалните кафулиња или во традиционалните  Божиќно – новогодишни концерти на класична музика.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Прославата на 31 декември ќе се случува на „Подграђе Петроварадин“ (стариот дел на Петроварадинската тврдина), а планиран е дочек и за 13 јануари ширум целиот град.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Топло ви препорачуваме да преноќите неколку вечери во слободните празнични денови и посетете ги прочуените чарди, салаши и винариите од Новосадскиот вински пат.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01_copy_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-02_copy_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Има ли нешто попријатно од убаво друштво, камин, топла атмосфера, вкусна храна проследена со музиката на тамбурашите?

Уживајте и во пешачење, санкање и скијање на падините на Фрушка гора. Вљубениците во „hiking“, „trail“ трчање и нордиско одење можат да се приклучат и на овогодинешната „Winter Trail Race“.

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-03_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

Ве убедивме? Кажете „ДА“ за спомени кои траат!

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01_copy_copy_copy_copy.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-15.jpgфото: Александар Милутиновиќ

posetete-go-eden-od-najubavite-bozhikjni-pazari-vo-evropa-kazhete-da-za-praznichna-bajka-vo-novi-sad-01_1.JPGфото: Александар Милутиновиќ

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg