Славни личности кои дипломирале на најпрестижните универзитети во светот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Славни личности кои дипломирале на најпрестижните универзитети во светот

Повеќето славни немаат завршено факултет, најмногу бидејќи се прославиле додека уште биле многу млади. А, кога имаат полни раце работа со снимање музика или филмови, тешко дека ќе најдат време за факултет.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-01.jpg

Сепак, некои славни не само што завршиле факултет, туку дипломирале на некои од најпрестижните универзитети ширум светот.

Погледнете за кои станува збор:

Лупита Нионго

Младата оскаровка е родена во Мексико Сити, но кога имала 1 година, со родителите заминала во нивната родна држава – Кенија. Кога наполнила 16 години, Лупита се вратила во Мексико за добро да го изучи шпанскиот. Потоа, таа се запишала на колеџот Hampshire, и после макотрпна работа успеала да влезе на Yale. Овде ги изучувала драмските уметности и дипломирала во 2012-та.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-02.jpg

Хју Грант

Во далечната 1979-та, актерот добил стипендија за да учи на Oxford и се запишал на англиска литература. Додека бил студент, Хју учествувал во првиот филм од неговата кариера, кој бил во продукција на универзитетот.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-03.jpg

Кејт Бекинсејл

Кејт се запишала на Oxford за да ги изучува француската и руската литература, и тоа додека ја градеше својата актерска кариера.

Знаевте ли дека Кејт е една од најпаметните холивудски ѕвезди и има IQ од 152?

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-15.jpg

Ема Томпсон

Познатата актерка го изучувала англискиот јазик на Cambridge. Тој период таа била и дел од аматерската драмска секција, заедно со други студенти од универзитетот.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-05.jpg

Рене Зелвегер

Рене работела како келнерка додека земала часови по глума, кои ја натерале да започне актерска кариера. Истовремено, таа го изучувала и англискиот јазик на University of Texas, каде што дипломирала во 1991-ва.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-06.jpg

Мерил Стрип

Мерил Стрип не се истакнала само како актерка, туку и како студент. Во 1971-ва таа дипломирала од Vassar College, а само неколку години подоцна, во 1975-та, станала магистер по драматургија на Yale.

slavni-lichnosti-koi-diplomirale-na-najprestizhnite-univerziteti-vo-svetot-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Славни дами кои не јадат месо Вегетаријанството стана многу популарен начин на живот во последно време и се чи...
Кои машки ѕвезди се меѓу највисоките во Холивуд? Ви откриваме кои се десетте машки ѕвезди на филмот, чија висина им е дополнителе...
Славни мажи кои имале афери со дадилки Тешко е да се остане верен во Холивуд, тоа веќе на сите ни е добро познато. Секо...

Најчитани неделава