Џеф и Мекензи Безос – 38 милијарди: Најскапите разводи на јавните личности


Џеф и Мекензи Безос – 38 милијарди: Најскапите разводи на јавните личности

Кога еден пар има богатство што тежи неколку милиони, а не направил предбрачен договор, јасно е дека разводот може да чини многу - некогаш и по неколку милијарди долари.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-01.jpg

Обично побогатиот партнер мора да исплати огромна сума на поранешниот сопружник од разни причини или, ако се утврди дека станува збор за заедничко богатство, обично го делат на половина.

Моментно јавноста чека информации за тоа колку ќе чини разводот на Бил и Мелинда Гејтс. Денес познатиот милијардер има околу 130 милијарди долари, а бидејќи со Мелинда не направиле предбрачен договор, експертите претпоставуваат дека ќе го делат богатството на половина. Ако тоа е вистина, нивниот развод ќе биде еден од најскапите во модерната историја.

Во продолжение, пак, погледнете кои се најскапите разводи на јавните личности досега:

Кевин Костнер и Синди Силва – 80 милиони долари

Оскаровецот Кевин Костнер и актерката Синди Силва беа во брак околу 16 години, пред да се одлучат за развод.

Според гласините, Синди не го поднесувала фактот што Кевин постојано гледал во други жени. Исто така, некои извори тврдат дека актерката му забранила на Кевин да прифаќа улоги каде што ќе мора да глуми секс сцени или сцени со бакнување. Очигледно, актерот ја избра својата кариера, а разводот во 1994 година чинеше околу 80 милиони долари.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-002.jpg

Харисон Форд и Мелиса Матисон – од 85 милиони до 118 милиони долари

Харисон и Мелиса се запознаа на сетот на Apocalypse Now во 1979 година, а стапија во брак четири години подоцна.

По гласините за неверството на актерот, во 2000 година славниот пар се раздели. Иако се обидуваа да го спасат бракот, сепак се разведоа, а се претпоставува дека разводот чинел помеѓу 85 милиони и 118 милиони долари.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-03.jpg

Анџелина Џоли и Бред Пит – 100 милиони долари

Иако Бред и Анџелина се разведоа, славниот пар уште води судска битка за старателство, но и за обвинувањата дека актерот бил насилен. Наводно, тие потрошија 1 милиони само за адвокати, а целиот развод ги чинеше околу 100 милиони долари. Во оваа сума не се вклучени трошоците за судењата после разводот.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-04.jpg

Стивен Спилберг и Ејми Ирвинг – 100 милиони долари

Познатиот режисер и актерката Ејми се запознаа на аудицијата на Close Encounters of the Third Kind во 1985 година, а се разведоа во 1989 година. Иако имале предбрачен договор, изворите тврдат дека тоа не бил никаков официјален документ, па судиите не го прифатиле. Поради ова, режисерот ѝ исплати 100 милиони на Ејми.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-05.jpg

Тајгер Вудс и Елин Нордегрен – 110 милиони долари

Тајгер и Елин беа заедно шест години, а се разделија во 2010 година, наводно поради многуте афери на познатиот бејзбол играч. Ситуацијата ескалира кога Елин го избркала Тајгер од дома со бејзбол палка.

Наводно, бејзбол играчот ѝ исплатил 110 милиони на Елин.

dzhef-i-mekenzi-bezos-38-milijardi-najskapite-razvodi-na-javnite-lichnosti-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Развод по 25 години, афера со мажена жена: Која е љубовницата на Џеф Безос? Само неколку часа пред американските медиуми да ја обелоденат неговата љубовна а...
По разводот, Брајан Остин Грин ја брани бившата Меган Фокс и нејзиното ново момче И покрај тоа што романсата на Меган Фокс и Машин Ган Кели најверојатно започнала...
Славни парови кои ги простија неверствата и останаа заедно За некои неверството е најлошата работа која може да се случи и автоматски значи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg