Македонија на Светско: Со победа над Чешка Миркуловски се прости од репрезентацијата

Со победа над репрезентацијата на Чешка и обезбедено учество на Светското првенство, ракометната легенда Филип Миркуловски се прости од ракометната репрезентација.

makedonija-na-svetsko-so-pobeda-nad-cheshka-lazarov-i-mirkulovski-se-prostija-od-reprezentacijata-01.jpg

Македонските ракометари успеаја да извојуваат победа над репрезентацијата на Чешка со резултат 27: 25 и обезбедија учество на Светското првенство во ракомет што ќе се игра во 2023-та година во Полска и Шведска.

makedonija-na-svetsko-so-pobeda-nad-cheshka-lazarov-i-mirkulovski-se-prostija-od-reprezentacijata-07.jpg

Околу 7.000 навивачи се собраа да го погледнат реванш натпреварот што вечерва се одигра против Чешка во спортскиот центар „Борис Трајковски“.  

makedonija-na-svetsko-so-pobeda-nad-cheshka-lazarov-i-mirkulovski-se-prostija-od-reprezentacijata-06.jpg

Ова воедно беше најавен како последен репрезентативен натпревар за ракометните легенди што беа неизоставен дел од македонската ракометна репрезентација во последните 15 години, Филип Миркуловски и Кире Лазаров, но, пред натпреварот само Миркуловски официјално се збогува и си замина во репрезентативна пензија.

„Ова е мојот последен натпревар во репрезентацијата, ќе има доста емоции, но ние сме професионалци. Ќе се обидеме да имаме среќен крај, да победиме и да се пласираме на Светското првенство.

Одигравме добар натпревар во Чешка иако испуштивме 6-7 голови предност, тоа не смееше да ни се случи, но противникот покажа карактер.

Знаеме дека се работи за квалитетна репрезентација, знаеме што нè очекува тука во недела и со помош на 7.000 навивачи да обезбедиме пласман на Светско првенство“ - изјави Миркуловски во пресрет на натпреварот.

makedonija-na-svetsko-so-pobeda-nad-cheshka-lazarov-i-mirkulovski-se-prostija-od-reprezentacijata-03.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Живее во дрвен бунгалов, не може да најде девојка – Што знаеме за Карлос Алкарaз, момчето што го поб... Татко му сакал да биде тенисер, но немал доволно финансии, па затоа станал трене...
Шахистите на „Алкалоид“ петти во светот, сребрен медал за Недев на втората табла ШК Алкалоид го освои петтото место на Светското екипно првенство во шах за сенио...
Емотивен говор, маица за почит кон Коби Брајант: Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 24-та Гренд слем ... Новак Ѓоковиќ ја освои 24-тата Гренд слем титула во кариерата и моментално е тен...
Ретки семејни фотки: Новак Ѓоковиќ ја бакнува сопругата и ги прегрнува децата, по историската победа... Новак и Јелена Ѓоковиќ скоро никогаш не позираат со децата во јавност, но го пре...
Реакцијата на Дејвид Бекам по голот на Меси + Дали Бекамови се трудат да го освојат Меси преку негов... Викторија ја изнесе Антоанела на вечера, Дејвид ја прегрнува по победата – Дали ...
Шаховскиот клуб АЛКАЛОИД ќе учествува на Светскиот сениорски екипен шампионат за ветерани за 2023 го... Најсилното шаховско натпреварување за сениори/ветерани во светот, чија организац...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg