Бугарија, Грција и уште 10 земји со чудни закони за возачите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Бугарија, Грција и уште 10 земји со чудни закони за возачите

Во Македонија нелегално е да возите без вклучени светла дури и преку ден, а во Австралија ќе ве казнат ако извадите рака низ прозорец.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-01.jpg

Возењето во друга земја може да биде стресно. Не треба да го знаете само правилото на која страна од патот да возите, туку и многу повеќе.

Во некои земји за неочекувани работи можете да добиете казна. Но, некои од овие закони постојат и кај нас.

Од Јапонија до Грција, ова се најчудните закони за возење низ светот:

Во Тајланд нелегално е мажите да возат без маица на нив.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-02.jpg

Во Австралија нелегално е возачите да ги вадат рацете низ прозорец, освен ако не сигнализираат нешто на друг возач.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-03.jpg

Во Грција нелегално е да пушите цигара додека возите.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-04.jpg

Во Шпанија нелегално е да носите апостолки додека возите и може да добиете казна од 200 евра.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-05.jpg

На Филипини нелегално е да возите во понеделниците ако вашата регистарска табличка завршува на 1 или 2, вторниците на 3 или 4 итн, со цел да се намали гужвата во сообраќајот.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-06.jpg

На Кипар нелегално е да јадете или пиете додека возите, дури и вода.

bugarija-grcija-i-ushte-10-zemji-so-chudni-zakoni-za-vozachite-07.jpg

Уште 6 земји на следната страна...Би можело да ве интересира:

12 чудни навики на луѓето низ земјите во светот Зошто во Кореја не смеете да си сипете пијалак сами, а во Тајван не смеете да до...
Како изгледаат популарните грчки летувалишта покриени со снег? (фото) Сите сме научени да уживаме во убавините на Грција во летниот период, но очиглед...
Село на лисици, остров на духови: 12 чудни работи кои ги има во Јапони... Од шума на самоубиства до залив со светлечки лигњи, Јапонија дефинитивно е прика...