Додека Италијанците се во карантин – лебеди и делфини уживаат низ каналите, патките ги полнат фонтаните во Рим (фото)


Додека Италијанците се во карантин – лебеди и делфини уживаат низ каналите, патките ги полнат фонтаните во Рим (фото)

Додека Италијанците се во домашен карантин, природата и дивиот свет ги имаат своите 5 минути – италијанските градови полни со животни низ улиците, фонтаните, каналите.

dodeka-italijancite-se-vo-karantin-lebedi-i-delfini-uzhivaat-niz-kanalite-patkite-gi-polnat-fontanite-vo-rim-foto-01.jpg

Корона вирусот зема огромен замав во Италија, што доведе до потреба граѓаните да бидат во домашен карантин, а нивната намалена раздвиженост и недостигот на туристи, ги поттикна животните да се појават и да ја разубават глетката.

Додека пред неколку дена улиците беа празни, сега во некои гратчиња може да се забележат диви свињи.

https://twitter.com/Cosodelirante/status/1239203236927680512?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1239203236927680512&ref_url=https%3A%2F%2Fmysticalraven.com%2Fadventures%2F17847%2Fswans-dolphins-return-to-venice-canals-as-air-water-quality-improves-during-lockdown

И додека сите бевме научени да ги гледаме каналите во Венеција со гондоли и туристи, сега може да се забележи чистата вода со рипчиња, но она што воодушеви многумина, е глетката од каналите од Бурано и други крајбрежја полни лебеди.

На неколку места може да се забележат и делфини, а во фонтаните на Рим пак, има патки.

Очигледно е дека домашниот карантин на Италијанците придонесе за прочистување на воздухот и водите, а природата е благодарна. Се надеваме само дека во најскоро време ќе се подобри и ситуацијата со корона вирусот и светот ќе се врати во нормала!

Прочитајте и Дали карантинот поради корона вирусот навистина го намалува загадувањето?

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...
10 фото докази дека луѓето немаат никаква култура По улици, на тротоари, во продавници, во кафулиња – луѓето во денешно време сека...
Доживејте ги земјите низ светот на поинаков начин, низ 10 фотки Колку пати се случило да видите фотка од некој град и да посакате веднаш да го п...

Најчитани неделава