Изуми заради кои ќе кажете „иднината е тука“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Изуми заради кои ќе кажете „иднината е тука“

Дали некогаш сте виделе одредени кул и интересни научни изуми за кои сте си рекле „посакувам да постоеше и да го имам“? Ако одговорот ви е позитивен имаме добри вести - некои од тие интересни изуми веќе постојат.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-01.jpg

7 генијални изуми кои ќе ве натераат да кажете „неверојатно“:

1. Линијар за прсти

Поголемиот дел од луѓето секогаш ги употребуваат своите прсти кога сакаат да објаснат одредени мерки на објекти, а оваа генијална направа ви помага мерките да ви бидат прецизни.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-1.jpg

2. Направа за испраќање пораки кога нема мрежа или wi-fi

Ако никаде во близина не можете да фатите мрежа, „goTenna“ ви помага да испратите порака на сличен гаџет.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-2.jpg

3. Скенирај и нацртај пенкало

Ова револуционерно пенкало може да ја скенира секоја боја која ја гледате во моментот и потоа да цртате со истата боја.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-3.jpg

4. Куче-човек преведувач

„No More Woof“ е направа која ви помага директно да комуницирате со вашето кутре.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-4.jpg

5. Растение кое свети во мракот

Груба на биотехничари неодамна направија растение кое свети во мракот со помош на збир од гени од светлечки бактерии. Растението само произведува светлина.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-5.jpg

6. Подвижен мини принтер

Израелската компанија „ZUtA“ креираше едноставен џебен принтер со кој можете во секој момент да отпечатите разни документи.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-6.jpg

7. Гласен читач за на прсти

„FingerReader“ е направа која го вчитува текстот кој го допирате во моментот и го чита на глас.

podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Новиот HUAWEI nova 9 е за луѓе како мене - луѓе што го сакаат животот и се радуваат на ѕвездено неб... Таа ми вели „Види го новиот HUAWEI nova 9 - ме освои дизајнот, ми личи како сите...
Не ви се доволни 10 прсти? Постои решение - трет палец кој може да го прикачите на раката Како дел од својата дипломска работа, Дени Клод од Кралскиот колеџ на уметности ...
Како да направите групните пораки да бидат помалку ужасни? Многумина ќе се согласат дека групните пораки се најлошото нешто што му се случи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg