14 лични податоци кои Фејсбук ги знае за вас во секој момент

Замислете некој постојано да ги надгледува и следи вашите разговори, постапки, вашата локација, секој ваш збор... Страшно, нели?

14-licni-podatoci-koi-fejsbuk-gi-znae-za-vas-vo-sekoj-moment-1.jpg

Тогаш уште постаршно ќе ви биде кога ќе ви откриеме што сè знае Фејсбук за вас во секој момент, без разлика дали тоа ви се допаѓа или не.

1. Сè што некогаш сте лајкувале: статуси, слики, видеа, коментари.

2. Сите ваши лични пораки со секој друг корисник.

3. Сите ваши избришани пораки, постови и коментари. Дури и да мислите дека се засекогаш избришани од виртуелниот свет, засекогаш ќе останат на серверите на Фејсбук.

4. Сите недовршени постови, кои почнавте да ги пишувате, но никогаш не ги објавивте.

14-licni-podatoci-koi-fejsbuk-gi-znae-za-vas-vo-sekoj-moment-2.jpg

5. Сите фотографии и видеа кои ги постирате и споделувате.

6. Точниот момент кога сте станале пријатели со некого или сте се избришале од пријатели, како и колку активно сте комуницирале со нив.

7. Сите ваши активности поврзани со Инстаграм.

14-licni-podatoci-koi-fejsbuk-gi-znae-za-vas-vo-sekoj-moment-3.jpg

8. Сите настани и места на кои сте биле, сите градови и земји кои сте ги посетиле.

9. Вашето ниво на образование и заработка.

10. Веб сајтовите кои сте ги посетиле преку Фејсбук постови.

11. Броевите од вашата картичка.

12. Вашите политички ставови и ориентација.

13. Вашиот лик.

14. Сите уреди од кои сте се логирале на Фејсбук.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Справување со сомнителни пораки преку е-пошта: Како да ги забележите најочигледните знаци на измама ... Криминалците сакаат да ве убедат да направите нешто што можат да го исползуваат ...
Екран на допир, компјутер - 8 секојдневни предмети кои се многу постари отколку што мислевте Првиот мобилен телефон е направен во 1973 година, а истиот период почнале да се ...
Станете сајбер-одговорна организација, стекнете се со беџ и зголемете ја довербата кај вашите клиент... „Сајбер одговорна организација“ е едноставна, но ефективна рамка што ќе ви помог...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg