Загатка: Измерете го времето

zagatka-izmerete-go-vremeto-povekjeОтсекогаш сме сакале логични математички загатки. Ве тераат за кратко да побегнете од она што го правите во моментот и да го вклучите мозокот...


...во решавање на истите.

Во прилог е една кратка и брза  загатка, па обидете се да го откриете одговорот и да го споделите со нас во коментарите:

Како со помош на песочен часовник од 4 минути и песочен часовник од 7 минути, ќе измерите точно девет минути, а процесот да не трае подолго од девет минути?

zagatka-izmerete-go-vremeto

Би можело да ве интересира:

Тест на личноста: Животното што ќе го видите прво открива какви сте во љубовта Што значи ако видите птица или можеби коњ или...? Тестирајте се какви сте во уло...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg