Математичка загатка со колачиња и сладоледи – Колку брзо ќе ја решите?


Математичка загатка со колачиња и сладоледи – Колку брзо ќе ја решите?

Понекогаш, одговорите на проблемите се чинат премногу едноставни, кога во реалноста се покомплицирани од очекуваното.

matematicka-zagatka-so-kolacinja-i-sladoledi-kolku-brzo-ke-ja-resite-01.jpg

За да го решите овој математички проблем, нема да смее да се потпрете на очигледното.

Внимателно бројте, разгледајте, па потоа дајте го конечниот одговор на равенството.

matematicka-zagatka-so-kolacinja-i-sladoledi-kolku-brzo-ke-ja-resite-001.jpg

Точниот одговор и објаснувањето се на следната страна...Би можело да ве интересира:

Најтешкиот квиз со знамиња - Ќе го решите ли без гуглање? Одолејте ѝ на желбата да го гуглате она што не го знаете и пробајте да го решите...
Логички задачи за кои ќе мора да го помачите мозокот За да го развиете креативното размислување, многу психолози советуваат да решава...
Квиз за концентрација: После кое прашање ќе се откажете? Дали сакате мозокот да ви работи со полна пареа, без паузи и прекини, без одмори...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg