Математичка загатка: Буџетот на 3 пријателки - ќе го решите ли проблемот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Математичка загатка: Буџетот на 3 пријателки - ќе го решите ли проблемот?

Пред вас е интересна математичка загатка, која во основно ќе ја решевте за помалку од минута. Но, сега може да ве замисли.

matematicka-zagatka-budzetot-na-3-prijatelki-001.jpg

Она што е клучно е правилно да ја поставите задачата, како би добиле правилен резултат.

Задачата гласи вака:

Три пријателки, Милена, Јована и Ивана заедно имале 980 денари.

Прво отишле на кино и секоја од нив ја платила својата карта.

Потоа, отишле во продавница и потрошиле – Милена 168 денари, Јована 109 денари и Ивана 123 денари.

На крајот заедно им останале 130 денари.

Колку чинела една карта за на кино?

Решението е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Загатка за мудри луѓе Колку брзо мозокот ви смислува креативни решенија? Тестирајте се! Што мислите ко...
Зошто Перица ја земал монетата од 5 денари, не таа од 10 денари? Децата на училиште го задевале Перица дека е смотан. Омилена шега им била да му ...
Квиз: Ако животот ви беше претворен во книга, каков наслов ќе имаше? Дали некогаш сте помислиле сите ваши животни искуства и случувања, совети и лекц...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg