Математичка загатка: Буџетот на 3 пријателки - ќе го решите ли проблемот?

Пред вас е интересна математичка загатка, која во основно ќе ја решевте за помалку од минута. Но, сега може да ве замисли.

matematicka-zagatka-budzetot-na-3-prijatelki-001.jpg

Она што е клучно е правилно да ја поставите задачата, како би добиле правилен резултат.

Задачата гласи вака:

Три пријателки, Милена, Јована и Ивана заедно имале 980 денари.

Прво отишле на кино и секоја од нив ја платила својата карта.

Потоа, отишле во продавница и потрошиле – Милена 168 денари, Јована 109 денари и Ивана 123 денари.

На крајот заедно им останале 130 денари.

Колку чинела една карта за на кино?

Решението е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Математичка загатка – нема да имате мир додека не го пронајдете алгоритмот Ќе можете ли да го откриете решението на оваа математичка равенка? Но, прво ќе м...
Загатка за досетливи умови: Што се смрзнува кога ќе прегрее? Дали сакате трик прашања? Еве едно прашање што ќе ве натера добро да размислите....
Предизвик за познавачи на македонските дијалекти: Како се викаме во Куманово? На литературен македонски јазик се викаат „џамлии“, а во секој град малите стакл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg