Математичка загатка: Буџетот на 3 пријателки - ќе го решите ли проблемот?

Ако цената на картата е X, тогаш заедно потрошиле 3Х денари.

3Х + (168 + 109 + 123) + 130 = 980

3Х = 980 – 400 – 130

3Х = 450

Х = 450 / 3

Х = 150

Картата за кино чинела 150 денари. 

М. Д. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Логичка загатка: Дали е 5 наутро, 3 попладне или 11 часот навечер? Дали логиката ви е силна страна или секогаш избрзувате со одговорите без да разм...
Математичка загатка – нема да имате мир додека не го пронајдете алгоритмот Ќе можете ли да го откриете решението на оваа математичка равенка? Но, прво ќе м...
Загатка за досетливи умови: Што се смрзнува кога ќе прегрее? Дали сакате трик прашања? Еве едно прашање што ќе ве натера добро да размислите....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg