Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел)

Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највкусни крофни, а каде се јаде зденка-маслинка после излегување? 10 прашања кои скопјани мора да ги погодат.

kviz-na-koj-skopjani-ne-smeat-da-zgreshat-go-poznavate-li-glavniot-grad-vtor-del-01.jpg

Скопјани не смеат да промашат ниту едно прашање, но дури и оние кои не се родени скопјани, а престојувале подолго во главниот град, треба да ги знаат одговорите.

Квизот е лесен, но веројатно зависно од генерацијата, можеби ќе наидете на потешкотии при изборот на точен одговор.

Потрудете се и покажете колку добро го познавате главниот град...

Ако не сте го решиле првиот дел, решете го ТУКА, па вратете се на вториот дел во продолжение. 

Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел)
 1. 1.
  Дебар Маало
  Круг
  Синдикат
 2. 2.
  Природно-научен музеј
  Археолошки музеј на Македонија
  Музеј на современа уметност
 3. 3.
  22
  5
  4
 4. 4.
  Хавана
  Колосеум
  Кабрио
 5. 5.
  Центар
  Аеродром
  Карпош
 6. 6.
  Чаир
  Хром-Влае
  Капиштец
 7. 7.
  Св. Кирил и Методиј
  Св. Климент Охридски
  Св. Богородица
 8. 8.
  Рузвелтова
  Илинденска
  Орце Николов
 9. 9.
  Силбо
  Ла Делишес
  Чаир
 10. 10.
  Дебар Маало
  Тафталиџе
  Капиштец

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие? Како се снаоѓате со основните математички операции, со малку покомплицирани комб...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...
Квиз по општи познавања - само генијалци ќе одговорат точно Кој тенисер се пензионираше во септември 2022, како се нарекува горниот број од ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg