Оптичка илузија што ќе ве „полуди“ - Има 12 точки, но не можете да ги видите наеднаш

Оваа оптичка илузија ќе ви го збуни и мозокот и очите. Има 12 точки, но дали можете да ги видите сите наеднаш?

optichka-iluzija-shto-kje-ve-poludi-ima12-tochki-no-ne-mozhete-da-gi-vidite-naednash-001.jpg

Најверојатно не.

Оваа оптичка илузија стана вирален хит.

Илузијата се случува кога вашиот мозок погодува што се случува на комплетната слика, додека вие зјапате во само еден дел од неа, а пак точките се тактички поставени на пресеците на повеќе сиви линии.

Неверојатно, зарем не?

Погледнете и Оптичка илузија што го „полуде“ Твитер – гледајте 10 секунди во црната точка и боите ќе исчезнат

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Оптичка илузија што досега не сте ја забележале: Колку осумки има на сликата? Оваа оптичка илузија со карти за играње стана хит на социјалните мрежи. Колку па...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg