Визуелна загатка која ќе ви го „полуди“ умот – колку кругови гледате?

Да, знаеме дека гледате само квадрати... мозокот ќе почне да ви „поти“ додека да ги откриете круговите. Ќе ги видите ли? И колку?

vizuelna-zagatka-koja-kje-vi-go-poludi-umot-kolku-krugovi-gledate-01.jpg

Оваа оптичка илузија им го измачи мозокот на твитерџиите и вирално се ширеше, а сега да ве провериме вас.

На прв поглед, на неа се истакнуваат непрекинати квадрати кои доминираат и мислите дека нема ништо друго.

Но, погледнете подобро и со повеќе внимание... колку кругови видовте?

vizuelna-zagatka-koja-kje-vi-go-poludi-umot-kolku-krugovi-gledate-02.jpg

Ретки се оние кои веднаш го даваат точниот одговор. 

Решението погледнете го на следната страна...Би можело да ве интересира:

Оптичка илузија што досега не сте ја забележале: Колку осумки има на сликата? Оваа оптичка илузија со карти за играње стана хит на социјалните мрежи. Колку па...
Визуелен предизвик: Колку жени гледате - ќе ги пронајдете ли сите? Првата жена лесно ќе ја видите, можеби и втората, но колку жени вкупно има на ил...
Мозгалка: Колку осумки гледате на сликата? Станува збор за едноставна фотографија на која треба да изброите колку пати го г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg