Детективска загатка за фановите на Агата Кристи: Кој ја убил госпоѓа Марија?

Ако сте љубител на детективските романи на Агата Кристи, тогаш многу лесно ќе го решите „убиството на госпоѓа Марија“... Од петмина осомничени, само еден е убиецот. Ќе погодите ли кој?

detektivska-zagaka-za-fanovite-na-agata-kristi-koj-ja-ubil-gospogja-marija-01.jpg

Време е да ги покажете вашите детективски способности.

Прочитајте ја внимателно загатката и обидете се да го дадете точниот одговор:

Госпоѓа Марија е убиена во нејзиниот дом во недела пред самрак. Во куќата имало уште петмина во времето на убиството - готвач, батлер, градинар, слугинка и сопругот на убиената.

Полицијата од сите нив побарала да им каже каде биле точно во времето на убиството.

Секој од петмината осомничени имал веродостојно алиби:

„Јас бев во кујната, подготвував вечера“, рекол готвачот.

„Јас бев во винската визба, барав соодветно вино за вечерата“, кажал батлерот.

„Јас бев во трпезаријата, ја подготвував масата за вечерата“, рекла слугинката.

„Јас бев во дворот, ги сечев гранките од живата ограда“, рекол градинарот.

„И јас бев во градината, гледав во ѕвездите како и секоја вечер“, рекол сопругот.

Чие алиби не е точно?

Продолжува на следната страница:Би можело да ве интересира:

Детективска задача: Кој е виновникот што цртал со зелена боја по оградата? Пред вас стојат двајца осомничени за едно мало злодело. Сепак, виновникот мора д...
Логична загатка за остроумни: Колку гема изиграле Сандра и Марија? Дали размислувате логично или логиката и не ви е многу силна страна? Прочитајте ...
Детективска загатка: Која пријателка лаже? Имате ли моќи за забележување детали? Би се снашле ли во улога на детектив или ќ...
„Детективска“ задача: Којa од овие личности има потреба од доктор? Како се снаоѓате во улогата на детективи? Се разбира, ова не е вистинска детекти...
Детективска задача: Кој не е вампир? Колку се силни вашите моќи на забележување детали? Ако треба да откриете кој не ...
Математичка загатка која ќе биде вистински предизвик за најмудрите - кој е одговорот? За сите вљубеници во математиката овој предизвик ќе биде навистина забавен. Ќе у...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg