Загатка - Што купувал Марк?

Ајде да одвоите неколку минути од вашето време за да ја решите оваа загатка:

zagatka-sto-kupuval-mark

Марк отишол во продавница да купи нешто за неговата куќа. Откако нашол што му треба ја праша продавачката колку ќе го чини едно, а таа му одговорила 3 долари. Тој прашал за да купи дванаесет, а продавачката му рекла дека тоа ќе го чини 6 долари. Двеста ќе го чини 9 долари.

Што купувал Марк?

Одговорот ќе го најдете на страна 2.Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 трик прашања кои нема да ви дадат мир додека не ги решите Време е за будење на мозокот со трик прашања кои ќе ви ја вклучат логиката на на...
Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Трик прашање за досетливи луѓе кои не паничат: Што ќе земете со вас? Замислете дека куќата гори и можете да земете само една од две важни работи – се...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg