Математичка загатка: Ќе го погодите ли резултатот без да користите калкулатор?

Оваа математичка загатка стана вирална затоа што корисниците на социјалните мрежи едноставно не можат да се сложат околу точниот одговор.

matematichka-zagatka-kje-go-pogodite-li-rezultatot-bez-da-koristite-kalkulator-01.jpg

Се чини дека загатката што потекнува од 50-тите години на минатиот век, денес има различни решенија, затоа што правилата се менувале. Дополнително се чини дека никој не може да ја реши загатката без калкулатор.

Ќе можете ли вие? Кој е точниот резултат?

Matematichka-zagatka-shto-nikoj-ne-moze-da-ja-reshi-bez-kalkulator-kje-mozete-li-vie.jpg

Точниот одговор и решението погледнете ги на следната страна...Би можело да ве интересира:

Математичка загатка – нема да имате мир додека не го пронајдете алгоритмот Ќе можете ли да го откриете решението на оваа математичка равенка? Но, прво ќе м...
Математичка загатка: Буџетот на 3 пријателки - ќе го решите ли проблемот? Пред вас е интересна математичка загатка, која во основно ќе ја решевте за помал...
Загатка за умни глави: Кој број е паркинг местото на кое има автомобил? Како се снаоѓате со логичките загатки? Дали брзо доаѓате до решението?  ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg