Математичко трик прашање на кое повеќето даваат погрешен одговор


Математичко трик прашање на кое повеќето даваат погрешен одговор

Оваа навидум лесна математичка задача што е наменета за ученици од основно образование предизвика вистинска дискусија на социјалните мрежи.

Ednostavna-matematichka-zadacha-shto-gi-zbuni-site-Odgovorot-ne-e-10-dolari-01.jpg

Задачата гласи:

Мобилниот телефон и полначот заедно чинат 110 долари. Телефонот чини 100 долари повеќе од полначот. Колку пари чини полначот?

Иако, многумина побрзаа да напишат дека полначот чини 10 долари, сепак, други ќе потврдат дека одговорот не е точен.

Дали вие знаете кој е точниот одговор: Колку пари чини мобилниот телефон, а колку полначот?

Решението проследете го на следната страна...Би можело да ве интересира:

Математичка загатка за остроумни Ајде малку да се вратите во училишните клупи и да го размрдате мозокот со една м...
Математичка загатка за „тренинг“ на мозокот Сакате ли еден нов математички предизвик? Ќе успеете ли да дојдете до вистинскио...
Трик прашање: Колку мачки има во собата? Нова доза тестирање на вашиот ум... Ајде сега едно полесно трик прашање со мачки...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg