Домашна задача од Кина што ја збуни јавноста: Колку е висока масата?

Периодов на социјалните мрежи се прослави домашна задача од Кина која претставува логички предизвик за многумина и ќе ви го помачи мозокот... Ќе го откриете ли решението?

domashna-zadacha-od-kina-shto-ja-zbuni-javnosta-kolku-e-visoka-masata-01.jpg

Иако загатката е постара, деновиве повторно стана хит, а за да ја решите ви требаат само најосновни познавања од алгебра.

Според податоците дадени на илустрацијата, треба да одредите колку е висока само масата. Ќе успеете ли?

domashna-zadacha-od-kina-shto-ja-zbuni-javnosta-kolku-e-visoka-masata-02.jpg

Погледнете го одговорот на следната страница …Би можело да ве интересира:

Предизвик за остроумни: Што може да биде тоа? Дали за овој предизвик ќе ви треба многу време или ќе успеете да го решите набрз...
Загатка за умни глави: Кој број е паркинг местото на кое има автомобил? Како се снаоѓате со логичките загатки? Дали брзо доаѓате до решението?  ...
Трик прашање за умни глави: Кој збор станува „пократок“? Дали добро се снаоѓате со трик прашањата? Еве едно кратко прашање што ќе ве нате...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg