Математичка задача за генијалци: Колку јаболка и колку чинии имал Перица?

Дали добро ви оди математиката? Ќе се снајдете ли добро со следната задача?

matematichka-zadacha-za-genijalci-kolku-jabolka-i-kolku-chinii-imal-perica-02.jpg

Колку брзо ќе успеете да ја решите задачата...

matematichka-zadacha-za-genijalci-kolku-jabolka-i-kolku-chinii-imal-perica-01.jpg

Одговорот е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Загатка што прво ќе ве збуни, па ќе ве насмее – ќе се сетите на одговорот? Оваа загатка прво ќе ве збуни, а кога ќе го видите одговорот сигурно ќе се насме...
Трик прашање: Колку повеќе ги имаш, толку повеќе ги сакаш - што е тоа? Дали вашиот мозок секогаш и за сè бара решенија? Дали така ќе биде и со ова трик...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg