Зошто бебињата родени во октомври се посебни?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 23-01-2020


Зошто бебињата родени во октомври се посебни?

Зачекоривме во есента и веќе го дочекавме и месец октомври. Знаеме дека ова е месецот кога лисјата пожолтуваат, есенските овошки созреваат, температурите полека се спуштаат...

zosto-bebinjata-rodeni-vo-oktomvri-se-posebni-01.jpg

А, што е она што ги прави посебни бебињата родени во овој месец?

1. Натпросечни се во спортските активности

Истражувањата покажуваат дека децата родени во октомври неретко стануваат спортски ѕвезди.

Децата родени во овој месец се појаки од било кои други, а се смета дека причина за тоа е големата изложеност на витамин Д на мајката во текот на бременоста.

2. Имаат добар потенцијал да станат претседатели

Во овој месец се родени повеќе претседатели, отколку во било кој.

3. Постои веројатност дека ќе ја доживеат 100-тата година

Според истражувањата, во 2011-та година, луѓето родени во октомври почесто го прославиле стотиот роденден, отколку родените во другите месеци.

zosto-bebinjata-rodeni-vo-oktomvri-se-posebni-02.jpg

4. Имаат намален ризик од кардиоваскуларни болести

Уште едно истражување откри дека долговечноста се должи на тоа што децата родени во октомври многу ретко имаат проблем со кардиоваскуларни болести кога ќе подостарат.

5. Имаат стабилно ментално здравје

Научниците долговечноста ја поврзуваат и со доброто ментално здравје, кое е карактеристично за децата родени во овој период од годината.

6. Родени се како романтични души

Личностите родени во октомври важат за шармантни и романтични, бидејќи со нивниот хороскопски знак владее Венера и каде и да се појават создаваат хармонија.

zosto-bebinjata-rodeni-vo-oktomvri-se-posebni-03.jpeg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 ментално најсилни хороскопски знаци Кој хороскопски знаци не знаат што е страв? Кои се подготвени да најдат решение ...
Имаат проблем со довербата – 3 хороскопски знаци кои важат за најпараноични Некои луѓе имаат поголем проблем со довербата во врските, а во хороскопот постој...
Познати и успешни личности во светот родени во знакот на Вага Многу од познатите пејачи, актери, спортисти и политичари се родени токму во сре...