Зошто децата родени во декември се посебни?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Зошто децата родени во декември се посебни?

Декември е месецот во текот на кој се раѓаат најмалку бебиња, па тоа ги прави посебни во старт.

zosto-decata-rodeni-vo-dekemvri-se-posebni-001.jpg

Според истражувањата и статистиките, има повеќе причини зошто децата родени во декември се посебни:

1. Утрински типови се и без проблем рано си легнуваат

Децата родени во декември се утрински типови на луѓе, за разлика од родените во лето. Истражувањата покажуваат дека на зимските деца им е многу полесно да заспијат и ретко имаат проблеми со сонот.

2. Често се леваци

Децата родени во декември почесто се леваци, покажува истражувањето спроведено на 13.000 возрасни лица.

3. Голема е веројатноста да доживеат 100 години

Децата родени во текот на декември имаат многу поголеми шанси да доживеат длабока старост, односно да доживеат 100-та година.

zosto-decata-rodeni-vo-dekemvri-se-posebni-2.jpg

4. Помалку се раздразливи и нервозни

Бебињата родени во зима акумулирале доволно сончева светлина додека биле во стомакот на мајката, па се помалку раздразливи од останатите.

5. Може да бидат склони на алергии на храна

Иако доста деца во текот на младоста развиваат нетолеранција на храна, сепак истражувачите велат дека на алергии на храна се посклони зимските деца.

6. Има големи шанси да бидат стоматолози

Според истражувањата, најголем број од стоматолозите се родени токму во месец декември.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Толкувања стари 200 години: Народен календар за сите 12 хороскопски знаци Народниот календар е книга која порано ја имало во речиси секој дом. Во него мож...
Хороскопот и мајчинството: Каков родител сте или ќе бидете според хороскопскиот знак? Дали некогаш сте замислувале каков родител ќе им бидете на своите деца? Сметате ...
Колку „големи љубови“ во животот ќе има секој хороскопски знак? Хороскопот влијае на тоа како ги бирате партнерите, но и диктира колку големи љу...

Најчитани неделава