Една ваша карактеристика прави да сте лесни за манипулирање, според хороскопот

Лавови, другите лесно можат да ве контролираат ако почнат да ве опсипуваат со комплименти. Вие сакате да бидете возвишувани, па оној кој сака да ве контролира, лесно може да го искористи ова.

koja-karakteristika-ve-pravi-lesni-za-manipuliranje-spored-vashiot-horoskopski-znak-01.jpg

Иако никој за себе не сака да верува дека е подложен на манипулации, сите си имаме некоја особина која може да нè направи лесни за манипулирање.

Оние кои се експерти за манипулација можат многу добро да ги воочат овие особини и да ги искористат против нас. 

Па, која ваша особина ве прави лесни за манипулирање?

Овен - љубопитност

Луѓето можат да ве контролираат ако не ви откријат сè.

Кога некој нема да ви ги каже сите детали од некоја ситуација, вашата љубопитност се разгорува. Па, колку повеќе крие личноста, вие толку повеќе сакате да знаете.

Вие не можете да поднесете мистерии, па без разлика колку сте независни и своеволни, ако некој ви ја разгори љубопитноста, лесно може да ве натера да направите што сака.

Бик - себичност

Вашата себичност е она што им овозможува на другите да ве контролираат.

Кога сакате нешто, вие мора да го добиете, и тоа по секоја цена.

А, ова лесно може да се искористи против вас – доволно е некој да ве убеди дека сакате нешто, а не можете да го добиете, па вие ќе му се потчините.

Близнаци - неодлучност

Вие сте мошне лесни за манипулирање кога сте соочени со многу опции, избори, мислења или информации.

Вие сакате да обрнете внимание на сите ситници, но токму ова ви претставува проблем.

Доволно е некој да ви го преплави мозокот со информации за размислување за да ве натера да го направите она што сака.

Рак - добрина

Вие сте предобра личност која вложува многу за другите, а ова ве прави подложни на манипулации.

Другите знаат да ја злоупотребат оваа ваша особина, да ја придобијат вашата емпатија, па да ве натераат да направите нешто што сакаат.

Иако вашата грижа за другите е прекрасна особина, бидете повнимателни.

Лав - желба за внимание

Вашата желба за комплименти и признанија од другите е она што ве прави лесни за манипулирање.

Другите можат да ве возвишуваат и да ви се восхитуваат, а со ова да ве убедат дека ви мислат добро.

Потоа е навистина лесно да ве натераат да направите што било.

Девица - несигурност

На манипулаторите им е лесно да ги дознаат вашите несигурности и да ги искористат против вас.

Вие копнеете по совршенство, па се чувствувате несигурно во врска со многу работи.

Ако некој сака да ве манипулира, ќе ви ги истакне работите за коишто се чувствувате несигурно и постепено ќе ве убеди да го направите она што сака.

Уште шест знаци на следната страница...Би можело да ве интересира:

4 хороскопски знаци кои треба да водат подобра грижа своето ментално здравје Девици, вие сте перфекционист, но не треба да дозволите ова да влијае врз состој...
Eдна погрешна навика која (комплетно) ве исцрпува, според хороскопот Девици, желбата да ги решите туѓите проблеми и да ги „поправите“ нивните недоста...
Една карактерна особина што треба да си ја зајакнете, според хороскопскиот знак Ракови - вашата независност. Важно е да научите да се грижите за себе, без посто...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg