13 Нови начини и техники за креативно украсување на велигденските јајца (фото)


13 Нови начини и техники за креативно украсување на велигденските јајца (фото)

Боењето и украсувањето на велигденските јајца е вистинскиот момент за да ја стимулирате вашата креативност.

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-001.jpg

Нема потреба да ги повторувате истите постапки, бои и лепенки, ќе се изненадите од уникатноста која можете да ја постигнете во само неколку чекори.

Ако немате трпение или веќе ви досади стандардното боење на јајцата, овие неколку велигденски предлози ќе ве воодушеват.

Погодни се за секоја возраст, за сечиј вкус и не бараат многу одвоено време или посебни вештини.

Верувајте, нема да знаете која идеја попрво да ја пробате.

1. Делумно обоени јајца, за оние мрзливите

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-01.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-02.jpg


2.
Јајца обложени со златна фолија (корисен трик за да ги прекриете бледите бои кои нема да ви излезат како што очекувавте)

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-04.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-03.jpg


3.
Бели јајца валкани во шарени трошки за колачиња и торти

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-05.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-06.jpg


4.
Јајца намачкани со течен лепак и обложени со вуница

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-07.jpg


5.
Јајца обоени со свилен материјал (замотајте ги во парче свила, заврзете и варете ги неколку минути)

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-09.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-10.jpg


6.
Излепени со тенки линии селотејп

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-11.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-12.jpg

Уште 7 идеи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца Откако ги обоивте црвените јајца, време е во корпата да додадете малку бои и дез...
Нова техника за боење на велигденските јајца – со боја и ориз (видео) Ако сè уште сте во потрага по техника за вапцање јајца со која ќе добиете чисти,...
10 „направи сам“ декорации за Велигден со кои ќе поминете многу поевтино Велигден е одлична причина да го развеселите домот со шарени декорации во облик ...

Најчитани неделава