За очите на перфекционистите: Минималистички фотографии каде главен лик е човекот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


За очите на перфекционистите: Минималистички фотографии каде главен лик е човекот

Минимализмот како правец во уметноста се појавил како силна потреба да се оттргне вниманието од пренатрупаноста со детали.

minimalisticki-fotografii-kade-glavniot-lik-e-covekot-01.jpg

Јасната композиција е нешто прекрасно, а сликите подолу јасно го покажуваат тоа.

Збирката фотографии насловена како „Минимални луѓе“ составена од страна на Изаиди Зазер, член на „500px“ ни покажува вистински ремек-дела од областа на минимализмот за кои фотографите се потрудиле со цел колку што е можно повеќе да ги отстранат сите елементи кои би го свртеле вниманието од централниот објект.

Едноставните линии и форми се задолжителни, а боите понекогаш и сосема непотребни. Овие фотографии претставуваат пример за минималистички фотографии и фотографии на луѓе, а кога тоа ќе го споите во едно добивате нешто апсолутно совршено.

М. С. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Генијални клупи кои ќе му дадат шарм на секој град (фото) Клупа обрасната со дрво или пак клупа која „порачува“ дека сте отворени за разго...
Жена направи бесплатна мини-библиотека од дрво старо 110 години Токму кога мислиме дека ништо не може да ни ја врати вербата во човештвото кое п...
Идеи за импровизирани новогодишни елки за сите кои сакаат нешто поразл... Додека некои луѓе едвај чекаат да ја извадат новогодишната елка или веќе ја имаа...