„Направи сам“ проект: Украсете го домот со велигденски свеќи во форма на јајце


„Направи сам“ проект: Украсете го домот со велигденски свеќи во форма на јајце

Велигденските декорации во домот можете да ги надополните со интересни свеќи во форма на велигденски јајца.

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce-01.jpg

Велигденските празници се празници кои го собираат семејството на едно место, а ова е одличен начин да поминете време со семејството за забавни активности.

Потребни материјали:

  • Неколку празни лушпи од јајца
  • Парафински / восочни снегулки или безбојни парчиња од свеќа
  • Неколку фитили за свеќи
  • Неколку хартиени чаши
  • Пастелни бои
  • Етерични масла (по избор)

Подготовка:

1. Направете мала дупка во јајцето и испразнете го јајцето од внатрешната содржина.

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce-1.jpg

2. Издробете ги на ситни делови пастелните боички и поделете ги рамномерно во две чаши. Надополнете ги со восочни снегулки или изронета свеќа и ставете ги во микробранова да се згреат.

Во рок од неколку минути со интервали помеѓу нив содржината на чашите треба целосно да се стопи. Ако сакате вашите свеќи да бидат ароматични, додадете при топењето неколку капки ароматично масло и брзо промешајте до добивање на хомогена смеса.

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce-2.jpg

3. Ставете фитил во секоја од лушпите од јајце, така што ќе направите мала дупка во долниот крај на јајцето. Потоа обидете се што е можно побрзо да го налеете растопениот восок во јајцето, придржувајќи го фитилот исправен.

Откако ќе наполните 1/4 од просторот почекајте некое време додека восокот внатре во јајцето се зацврсти и тогаш продолжете со додавање на остатокот.

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce3.jpg

4. Повторете ја постапката и со останатите лушпи од јајца, притоа користејќи различни бои и ароматични масла.

Откако восокот ќе се стврдне само нежно искршете ја и излупете ја лушпата од јајцето и веќе имате прекрасни ароматични свеќи.

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce-4.jpg

ukrasete-go-domot-so-veligdenski-svekji-vo-forma-na-jajce-5.jpg

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

(Пред)велигденски декорации за на маса со цвеќиња (фото) Свежи цвеќиња и велигденски декорации – има ли подобра комбинација за украсување...
Велигденски јајца со Дизни мотиви - дело на креативна скопјанка (фото) Од Јасмин на Аладин до Снежана и седумте џуџиња, дечињата не можат да одолеат на...
Нова техника за боење на велигденските јајца – со боја и ориз (видео) Ако сè уште сте во потрага по техника за вапцање јајца со која ќе добиете чисти,...

Најчитани неделава