Несекојдневна уметност: Слики изработени од песок
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Несекојдневна уметност: Слики изработени од песок

Тим Бенгал е млад германски уметник кој решил својот талент и идеи да ги реализира на малку поинаков начин од оној кој е вообичаен во рамките на ликовната уметност.

Nesekojdnevna umetnost-sliki-izraboteni-od-pesok-01

Тој развил посебна техника на цртање за која е потребно е платно кое најпрво го прекрива со лепило и врз кое внимателно нанесува песок.

Некои од сликите се толку сложени, па нивната изработка може да трае и по неколку недели.

nesekojdnevna-umetnost-sliki-izraboteni-od-pesok-2.jpg

И покрај тоа што на почетокот сликите изгледаат како платно врз кое некој случајно расфрлал песок, штом го подигне платното спремете се да останете со подотворена уста како што хаосот од песок се претвора во извонредна уметничка слика.

nesekojdnevna-umetnost-sliki-izraboteni-od-pesok-1.jpg

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Направи сам: Забавна закачалка за вашите најмили Денес ви даваме идеја како да украсите една обична дрвена закачалка. И да ј...
„Голи“ и свежи - Тортите кои владеат на Инстаграм (фото) Сè започна од креативната идеја на една страствена слаткарка на Инстаграм – Ади ...
Моќни рекламни постери кои е невозможно да ги игнорирате Рекламите можат или да нè натераат да го свртиме погледот или промениме каналот,...

Најчитани неделава