Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


15 секојдневни предмети кои биле дизајнирани со друга намена

Многу од предметите кои секојдневно ги употребуваме биле пронајдени за сосема поинаква намена од онаа којашто ја имаат денес. Дали сте знаеле дека дрвените закачалки биле изработени со цел да ги бркаат молците поради силниот мирис на кедровото дрво?

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-001.jpg

Ако некогаш сте се запрашале зошто помеѓу влакната на вашата четка за заби има и дополнителни сини влакненца, време е да откриете која била првичната намена на овие 15 секојдневни и навидум обични предмети:

Кружните копчиња на капачињата за топли пијалаци за носење

Вообичаено овие копчиња служеле за да се провери дали пијалакот е изладен. Кога копчето ќе се спушти тоа значи дека пијалакот е ладен. Денес на копчињата го пишува името на пијалокот којшто е внатре и со тоа може лесно да го најдете вашиот пијалак без да го отворате капачето.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-01.jpg

Дрвените закачалки за алишта

Сигурно сте се запрашале зошто сѐ уште имаме дрвени закачалки покрај сите пластични и метални на пазарот. Причината за ова е што закачалките за алишта изработени од кедрово дрво содржат природни масла коишто ги бркаат молците, а со тоа ги чуваат вашите алишта.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-02.jpg

Рамниот дел што ги спојува кинеските стапчиња за јадење

Повеќето луѓе веруваат дека ова спојување е направено за да бидете сигурни дека никој претходно не ги користел истите стапчиња. Сепак, ова спојување е од практични причини и овозможува сигурност дека машините во фабриките нема да спакуваат само едно стапче по грешка.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-03.jpg

Сините влакненца на четката за миење заби

Влакненцата во боја на четките за заби не служат само за да бидат тие шарени и да изгледаат поразлично. Ако забележите дека сините влакненца почнуваат да ја губат бојата, тоа е сигурен знак дека треба да ја смените четкичката.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-04.jpg

Очилата за сонце

Уште во 12 век во Кина се користеле очилата за сонце, но нивната улога не била да се заштитат очите од сонцето. Овие очила ги носеле судиите за време на судењето за да не се забележат нивните емоции додека трае процесот.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-05.jpg

Фризби

Студентите на универзитетот Јејл во слободно време се забавувале со наптревари во мавање со пити. Овие пити биле произведени од компанијата Фризби, а популарноста на името била толку голема што производителот и изумителот на летечките чинии решил името да го стави и на неговиот производ.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-06.jpg

Бренди

Пијалaкот во формата којашто ја знаеме денес се појавил во 12 век. Оригинално, методот за дестилација на вино бил користен за да се овозможи полесен транспорт и чување на виното.

Откако ќе се транспортирал дестилатот до крајниот корисник, во него се додавало вода и повторно се конзумирал како вино. Меѓутоа, бидејќи се чувал во дрвени буриња се случило дестилатот којшто имал улога само како производ за полесен транспорт да стане подобар и од самото вино и така настанало брендито.

15-sekojdnevni-predmeti-koi-bile-dizajnirani-so-druga-namena-07.jpg

Листата продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Носталгија за едно старо време: Нашите прабаби шиеле облека на „Сингерица“ – ја имате ли дома машина... Најголем дел од овие машини денес се оставени во некој агол, скриени, а во минат...
Широки се едвај 3 метри, во нив живееле и по неколку семејства – Уникатните куќи во главниот град на... Најпопуларнте куќи во главниот град на Виетнам имаат ширина од само 2-3 метри, н...
По фламингата и еднорозите, пловечките фотелји се хит за лето 2022 На топол ден си пловите на фотелја со студено кафе или пиво во рака, додека пого...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg