12 најчудни згради во Кина кои се вистинско архитектонско чудо на иднината
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


12 најчудни згради во Кина кои се вистинско архитектонско чудо на иднината

Има многу работи коишто ја прават Кина уникатна земја, но сепак малкумина сметаат дека токму архитектурата е една од нив.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-01.jpg

До пред 20 години најголем дел од кинеската архитектура се состоеше од бетонски коцки лишени од секаква креативност или трага на архитектонски дизајн.

Сепак, времињата се сменија и сега не само што Кина стана многу покреативна во архитектурата, туку стана и убедливо најчудна во светот.

Погледнете ги 12-те најчудни згради коишто може да се најдат во рамките на кинеските граници:

Стар Трек Ентерпрајз зградата

Изградена е од љубител на серијалот Стар Трек и е дом на софтверска компанија. Внатрешноста на зградата има 10-метарски тобогани коишто брзо ве носат до приземјето, автоматски лизгачки врати помеѓу собите и огромна реплика на Т-Рекс диносаурус.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-02.jpg

Куќата пијано

Оваа куќа е сон на секој љубител на музиката. Изградена е од студенти по архитектура во 2007 година и во моментов се користи како место за изложување на делата на градските урбанисти.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-03.jpg

Седиштето на националната телевизија

Зградата на седиштето на националната телевизија е уникатно дело на 54 ката со необичен геометриски дизајн којшто се противи на земјината тежа.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-04.jpg

Зградата Лотус

Оваа зграда изгледа како да никнува директно од водата и е дело на австралиското Студио 505. Таа е дом на градското биро за урбанизам и архитектура, а влезот во зградата е под езерото во коешто таа се наоѓа.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-05.jpg

Прстен на животот

Необичната структура во форма на исправен прстен со висина од 150 метри, на врвот има палуба за набљудување до која се пристигнува со лифт, а навечер целата зграда е осветлена со 12.000 лед светилки.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-06.jpg

Тианжи хотелот

Хотелот, исто така познат и како „Син на рајот“ е прогласен за најголема зграда со слика на неа од страна на Гинисовата Книга на Рекорди во 2011 година. Трите фигури на фасадата се боговите Лу, Фу и Шу. Фигурата од лево (Шу) држи праска во раката којашто всушност е апартман.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-07.jpg

Глобалниот центар Нов Век

Оваа зграда е прогласена за најголема зграда по волумен во светот. Всушност таа е толку голема што во неа може да собере 20 згради колку Сиднејската Опера. Покрај останатите работи, внатрешноста на центарот содржи универзитетски комплекс, шопинг центар, комплекс кина и средоземноморско селце.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-08.jpg

Зохо ридовите

Овие кули се дело на дизајнерката Заха Хадид и се деловни згради коишто изгледаат како 3 планини коишто се наоѓаат помеѓу аеродромот и Пекинг.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-09.jpg

Гуотаи центарот за уметности

Зградата на центарот е спој на традиционалниот и модерниот стил и е дизајнирана да потсетува на стапчиња за јадење и сад за готвење. Се користи за рекреација на локалните жители, перформанси, настапи и останати уметнички настани.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-10.jpg

Хенан центарот за уметност

Овие згради можеби изгледаат како футуристички златни јајца, но всушност се инспирирани од кинеските народни инструменти.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-11.jpg

Вулиангје Јибин зградата

Формата на зградата е всушност изгледот на најпродаваниот производ на фирмата којашто се наоѓа во неа, а тоа е фабриката за алкохолни производи.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-12.jpg

Шератон хотелот

Овој хотел е дело на Ма Јансонг и МАД архитекти и е во форма на потковица којашто излегува од водата. Хотелот има 27 ката, изграден е од стакло и челик и има неверојатен поглед како и импресивно светлосно шоу секоја вечер.

Zgradi-vo-Kina-koi-se-vistinsko-arhitektosnko-cudo-na-idninata-13.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 работи кои тату артистите би сакале да престанете да ги правите Професионалните тату артисти откриваат дека клиентите упорно прават работи што г...
17 работи кои ги има во Јапонија, а дефинитивно ни требаат и нам Автобуските станици се одделени со стакло од патот, па на овој начин луѓето што ...
Кул дизајни кои се доказ дека и обичните работи може да бидат ремек-де... Иако сме навикнати некои секојдневни работи да ги гледаме со еден ист дизајн, се...