Сте виделе ли погенијална визит картичка од оваа? (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Сте виделе ли погенијална визит картичка од оваа? (фото)

Иако се користат поретко во денешно време, визит-картичките се важен дел да се претставите некому во однос на работата и кариерата.

ste videle li pogenijalna vizit kartichka od ovaa foto 01

Обично сите изгледаат горе-долу исто. Ги има во различни бои и на нив со различни фонтови го пишува вашето име и презиме, професија или работно место и податоци за контакт.

Но, оваа картичка не содржи никаква информација и е целосно празна.

Дорота Панковска, уметник и креативен директор од Торонто, нашла генијален начин да ја претстави својата работа.

Таа е авторот на оваа празна визит-картичка со бела боја на која податоците може да се видат ако се гледа под светло.

ste-videle-li-pogenijalna-vizit-kartichka-od-ovaa-foto-03.jpg

ste-videle-li-pogenijalna-vizit-kartichka-od-ovaa-foto-04.gif

Тоа и не е така тешко со оглед на тоа што денес сите имаме светло од блицот на мобилните телефони. Картичките ги направила со матрици од буквите отпечатени на печатарска фолија, кои потоа ги исекла и ги споила.

ste-videle-li-pogenijalna-vizit-kartichka-od-ovaa-foto-08.jpg

ste-videle-li-pogenijalna-vizit-kartichka-od-ovaa-foto-06.jpg

ste-videle-li-pogenijalna-vizit-kartichka-od-ovaa-foto-07.gif

Дорота вели дека сакала да биде оригинална, а идејата со светлото има и значење дека токму таа, како креативен директор, е човекот со светли и паметни идеи за деловна соработка.

Талентираната девојка вели дека кога некому му дава визит-картичка, на шега вели: „Повелете, ова е мојата визит-картичка. Ако сте доволно паметни, ќе ги прочитате податоците“

Генијално, зарем не?

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кутија полна со ситници – Идеален подарок за кога немате идеја што да ... Дали и вие сте од оние на кои им е најтешко кога треба да бираат подарок за неко...
Розови, гумени ковчези - нов бизарен летен хит (фото) Време е да се стави крај на гумените крофни и фламинга и да се заменат со новиот...
Белгиски куќи со чуден дизајн (фото) Ако тоа е домот од нивните соништа Белгијците ќе го направат, без разлика колку ...