Пешачки премин на кој кочат дури и „најбрзите“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Пешачки премин на кој кочат дури и „најбрзите“

Во еден мал град во Исланд, Ísafjörður, развојот на безбедноста на патиштата зема голем замав.

peshachki-premin-koj-sozdava-3d-iluzija-gi-tera-vozacite-da-ja-namalat-brzinata-01.jpg

Најновото нешто е нацртаниот пешачки премин кој создава оптичка илузија, бидејќи изгледа како да е 3D.

peshachki-premin-koj-sozdava-3d-iluzija-gi-tera-vozacite-da-ja-namalat-brzinata-02.gif

Овој иновативен дизајн, освен што им создава чувство на пешаците како да лебдат, најважно од сѐ, им го привлекува вниманието и на возачите кои задолжително ја намалуваат брзината кога ќе го здогледаат.

Идејата за овој дизајн е добиена од нешто слично забележано во Њу Делхи, Индија, а со помош на компанија за цртање улици, визијата на Исланд станала реалност.

Погледнете ги фотографиите од оваа фасцинантна безбедносна мерка која треба да постои секаде:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Урбани дизајни кои може да најдат примена во секој град (фото) Многу луѓе сакаат поголемиот дел од времето да го поминат на отворено, наместо д...
Кул дизајни кои се доказ дека и обичните работи може да бидат ремек-де... Иако сме навикнати некои секојдневни работи да ги гледаме со еден ист дизајн, се...
Белгиски куќи со чуден дизајн (фото) Ако тоа е домот од нивните соништа Белгијците ќе го направат, без разлика колку ...