Какво значење има бојата на новогодишната елка?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 21-11-2019


Какво значење има бојата на новогодишната елка?

Дали и оваа година се одлучивте за традиционалната зелена боја или сепак, во вашиот дом внесовте друга боја на елка, на пример црвена или виолетова?

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-01.jpg

Многумина воопшто не знаат дека постојат елки во други бои, освен зелена и можеби бела, но всушност има такви кои сакаат уникатност за празниците и се одлучуваат за невообичаена боја. 

Сепак, повеќето се оние кои бираат традиционална зелена елка, или можеби менуваат малку со белата. 

Но, какво значење има бојата на елката и каква боја најмногу би ви одговарала?

Зелена

Добро влијае при ублажување на стресот од новогодишната треска затоа што таа е боја делува смирувачки. Одлично одговара со црвената и златната боја, кои се доминантни празнични бои.

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-02.jpg

Бела

Иако не е боја и фенг шуи филозофијата не ја препорачува, сепак белата елка едноставно сама по себе изгледа сјајно и нежно, доколку за нејзиното китење не употребите повеќе од две бои. Една боја би била идеална, на пример црвена или сина.

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-03.jpeg

Црвена

Оваа боја симболизира радост, среќа, уживање, но и страст. Се верува дека штити од негативна енергија и без сомневање може да се каже дека тоа е бојата на Дедо Мраз. Затоа, само напред, комбинирајте ја со зелена и златна боја!

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-04.jpg

Сина

Оваа боја е симбол на духовноста и нежноста. Како и зелената, делува смирувачки. Убаво одговара во комбинација со сребрената боја.

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-05.jpg

Виолетова

Оваа боја симболизира верност, љубов и патење. Тоа е и боја на високото благородништво, па елката може да изгледа навистина гламурозно доколку во неа доминира виолетовата боја.

kakvo-znachenje-ima-bojata-na-novogodishnata-elka-06.jpg

М. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нов уникатен дизајн на новогодишна елка за луѓето со мачки и мали дечи... Со ваквиот тип на елка повеќе нема нервози и главоболки, сепак дали е толку маги...
10 идеи како сами да дизајнирате лампиони Сигурно веќе имате премногу лампиони и не ви паѓа на ум да купувате нови сетови ...
Како да го изберете вистинскиот симбол за вашата тетоважа? Пред да ја изберете идеалната тетоважа дознајте што значи симболот што ќе го нос...