Мајка со креативни раце прави чуда од храна за нејзиниот син (фото)


Мајка со креативни раце прави чуда од храна за нејзиниот син (фото)

Една мајка смислила навистина креативен начин да минува повеќе време со нејзиниот син – правење храна во облик на познатите јунаци на Дизни.

kreativnite-dekoracii-so-hrana-ja-napravija-ovaa-majka-hit-na-internet-01.jpg

Во 2015-та година, Лале Мохмеди се прослави на Instagram, откако на син ѝ му направила палачинки во форма на лав.

На син ѝ Џејкоб му се допаднала идејата, а останатото е историја.

Лале вели дека нејзините креации треба да ги инспирираат родителите и децата да ја направат здравата храна забавна.

Денес оваа креативна мајка е доста позната, а се има појавено и на шоуто на Елен Деџенерес.

„Правењето уметност со храна ни овозможи мене и на Џејкоб да минуваме повеќе време заедно во кујната.“

Лале никогаш не планирала да гради кариера со уметност од храна. Сепак, откако ја објавила фотографијата од палачинките во форма на лав на Facebook, многу пријатели ѝ предложиле да направи Instagram профил за нејзините дела.

„Не знаев за Instagram. Не знаев ни што е хаштаг, но си направив профил во 2015-та и за еден месец стана хит – нешто што беше неверојатно!“

На Лале и се потребни од 20 минути, па сè до 2 часа за една креација. Воглавно, времетраењето зависело од самата креација. На пример, за еден оброк морала да нареди над 4.000 зрна ориз, па целата работа траела над 20 часа.

Лале прави и „портрети“ на познати личности, а токму тие биле најтешки за изработка.

„Убавите познати личност се тешки за правење. Еднаш да ја направам Бијонсе и тоа беше целосен неуспех – изгледаше ужасно!“

Но, вториот обид сепак се покажал како успешен.

Омилената храна за работа ѝ е пире од компири, бидејќи е најлесно за моделирање.

Благодарение на својот талент, Лале успешно го претворила нејзиното хоби во кариера.

View this post on Instagram

#nationalgrandparentsday MAMA COCO from COCO Mash potato, vermicelli noodles, purple cabbage, shrimp, white tortilla wrap, tomato Mama Coco reminds me so much of my naneh - the most kindest, selfless person I ever knew- not a single bad bone in her body. My naneh lived with us growing up, she would walk me to school, cook the most delicious meals and would tell the most amazing stories before bed- my favourite - Shangool, mangool hepeh angoor. As I got older, life got in the way and I visited her less and less. After a few years my naneh moved back to Iran where she eventually developed dementia. Even through this dementia when I would talk to her she would still remember my voice and call me her Zanboor 🐝 Every year I would tell myself - this year would be the year that I would go visit her in Iran- but again life got in the way and I never did. 😔 To this day my biggest regret was not travelling overseas to see her one last time before she passed. I miss her smell, I miss her voice, I miss her. 😔 If you are lucky enough to have a grandparent still alive- pick up the phone - call them, visit them as they don't have much longer on this earth and one day you will regret it- just like me. They say everyone has a guardian angel and I know my naneh is mine. This one is for you Naneh, I love you Love your Zanboor ❤️🐝 . . . Stone: #neolith Beton from @cdkstone #grandma #grandparents #love #foodart #disney #coco #pixar #mamacoco #whpfavoritecolor #foodartist #doyoufollow #talenthouseartist

A post shared by LALEH MOHMEDI | FOOD ARTIST (@jacobs_food_diaries) on

Џејкоб неодамна наполнил 7 години, но Лале не планира да престане да го изненадува со нејзините јадења. Всушност, таа има и двегодишна ќерка, па наскоро ќе почне да прави од креациите и за неа.

View this post on Instagram

—————— 🚀COMPETITION CLOSED🚀——————— Congratulations @fj_tanner you are the winner of this AMAZING prize! Thank you to everyone who entered and a BIG thank you to @potterybarnkidsaus for being so generous! @fj_tanner kindly DM me with your postal details xx 🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀 M A S S I V E G I V E A W A Y ! We are so excited to be teaming up with @potterybarnkidsaus to give away this AMAZING prize! To celebrate the highly anticipated release of #Toystory4 one lucky person will win a selection of the Pottery Barn Kids Toy Story bedding range - Worth over $800! The hand painted watercolour designs of Woody, Jessie, Buzz Lightyear and the gang on the sheets are just divine! Swipe left to see the bedding up close! Prize includes: 🚀 1 x Toy Story Quilt comforter 🚀 1 x Toy Story Organic duvet cover 🚀1 x Toy Story Organic Bed sheet set 🚀 1 x Toy Story Organic Pillow Case 🚀 1 x Toy Story Cushion Cover 🚀 1 x Cushion Insert HOW TO ENTER: ❤️ Like this photo ❤️ Follow @potterybarnkidsaus and @jacobs_food_diaries ❤️Tag 2 friends who would LOVE this prize ❤️ Enter as many times as you like! 🚀 Winner announced Friday 24th May *Please note due to shipping this prize is for Australian residents only . . . #giveaway #toystory #competition #potterybarnaustralia #potterybarnkids #australia #melbourne #sydney #kids #bedding #prize #disney

A post shared by LALEH MOHMEDI | FOOD ARTIST (@jacobs_food_diaries) on

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кафуле во Сингапур го служи шеќерот како магично облаче над шолја кафе (фото) Ако мислите дека не може да имате посладок ритуал за кафе од сегашниот, ова кафу...
Кул татко си ги тетовира цртежите од својот син Кул традицијата на овој татко прави тој на своите раце да го има исцртано детств...
Самохрана мајка сама си изградила куќа од 18 метри квадратни за да си ги намали трошоците Мишел Бојл од Орегон, до неодамна била присилена да изнајмува куќа, по цена...