Музеј за лоша уметност - Место со „најдобрите“ дела од оваа категорија
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020


Музеј за лоша уметност - Место со „најдобрите“ дела од оваа категорија

Ако уметноста може да се подели на добра и лоша, тогаш овој музеј ги има најдобрите „најлоши уметнички дела“.

muzejot-za-losha-umetnost-mesto-kade-shto-se-sobiraat-najdobrite-najloshi-umetnichki-dela-01.jpg

Музејот на лоша уметност (MOBA) има колекција од над 600 дела, собирани од разни краеви од светот. Благодарение на неговата популарност, пак, голем број луѓе самите ги донирале нивните најлоши слики.

Музејот има три галерии и сите се наоѓаат во Бостон. Основан е во 1993-та година, а првата изложба за јавноста била организирана во 1994-та година.

muzejot-za-losha-umetnost-mesto-kade-shto-se-sobiraat-najdobrite-najloshi-umetnichki-dela-02.jpg

Идејата за музејот се родила кога дилерот со антиквитети Скот Вилсон, забележал лоша маслена слика во корпа за отпадоци. Неговите пријатели го охрабриле да почне да ги собира лошите дела, а првите изложби биле организирани во неговиот дом.

Бројот на посетители се зголемувал, а колекцијата на Скот била изложена во неговиот подрум. Со тек на времето, се појавила потреба за поголем простор, па музејот се претворил во она што е денес.

muzejot-za-losha-umetnost-mesto-kade-shto-se-sobiraat-najdobrite-najloshi-umetnichki-dela-03.jpg

Доколку се прашувате дали ова е некаква шега, на веб-сајтот на музејот стои објаснување:

„Оваа институција работи долго и напорно за да стане најдобрата установа за лоша уметност во светот. Ние ја сфаќаме нашата мисија многу сериозно и сме шокирани од вашиот потсмев.“

muzejot-za-losha-umetnost-mesto-kade-shto-se-sobiraat-najdobrite-najloshi-umetnichki-dela-04.jpg

Во продолжение погледнете ги „најдобрите“ дела од колекцијата на музејот:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

97-годишен дедо го спасил своето село, цртајќи уметнички дела по куќите Хуанг бил единствениот жител во селото и сакал по секоја цена да го сочува и да ...
12 најбизарни изуми на кои жените во светот трошат пари Oд влошки против „камилско стапало“ до перница за гради за тие што спијат на стр...
Мајка со креативни раце прави чуда од храна за нејзиниот син (фото) Една мајка смислила навистина креативен начин да минува повеќе време со нејзинио...