Самохрана мајка сама си изградила куќа од 18 метри квадратни за да си ги намали трошоците
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Архитект 18-02-2020


Самохрана мајка сама си изградила куќа од 18 метри квадратни за да си ги намали трошоците

Мишел Боли од Орегон, до неодамна била присилена да изнајмува куќа, по цена од 1.173 евра месечно. Самохраната мајка, со два пропаднати бракови, сфатила дека е време да промени нешто.

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-01.jpg

Поради ниската плата, а високата кирија, оваа жена никако не можела да заштеди нешто. Сè што заработувала, трошела за храна и кирија. Едвај сврзувала крај со крај, сè додека нејзините деца не станале независни.

Тогаш Мишел ги зела работите во свои раце и решила самата да си направи мала куќичка.

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-02.jpg

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-03.jpg

Таа почнала да ги проучува туторијалите на луѓе кои веќе имале изградено мали куќи. Потоа успеала за мала сума, да си изгради своја куќичка.

Во куќата што ја изнајмувала, Мишел имала 3 спални соби, кујна, купатило, ходник и гаража. Денес, таа живее во куќа од 18,5 квадратни метри.

За изнајмување на земјиштето на коешто се наоѓа куќичката, Мишел плаќа само 58 евра, а во оваа сума се вклучени струја, вода и интернет.

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-04.jpg

„Не само што самата ја изградив куќата, туку и сама ја проектирав“, вели Мишел.

Целата покуќнина во новиот дом е од 40-тите и 50-тите години од минатиот век. Оваа храбра жена цели две години собирала мебел, со помислата дека еден ден ќе има своја куќа.

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-05.jpg

Кога ќе ги погледнете фотографиите од нејзиниот топол дом, нема ни да помислите дека е само 18 метри квадратни. А, Мишел вели дека е многу посреќна во оваа куќа, за разлика од големата што ја изнајмувала.

Денес Мишел гради и проектира куќи и за другите луѓе кои сакаат да ги намалат животните трошоци. Нејзиниот сон се претворил во кариера, па сега Мишел има и многу поголеми примања.

Би живееле во ваков дом?

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-06.jpg

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-07.jpg

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-08.jpg

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-09.jpg

samohrana-majka-samata-si-izgradila-kukja-10.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нова техника за боење на велигденските јајца – со боја и ориз (видео) Ако сè уште сте во потрага по техника за вапцање јајца со која ќе добиете чисти,...
Најкреативните производи кои сите ги сакаа во 2017 година (фото) Зарем денот не би бил подобар со мини машина за кафе, а домот поубав со ламба во...
Како да направите велигденски јајца – жолти Миниони? Не е тајна дека малите жолти Миниони преку ноќ станаа популарни, па веројатно ак...