Фотограф трпеливо чека во музеи и ги фотографира посетителите кои „си одговараат“ со изложените слики (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Фотограф трпеливо чека во музеи и ги фотографира посетителите кои „си одговараат“ со изложените слики (фото)

Можеби на многу луѓе им е здодевно во музеј, но не и на овој фотограф. 

fotograf-trpelivo-cheka-vo-muzei-i-gi-fotografira-posetitelite-shto-si-odgovaraat-so-izlozhenite-sliki-foto-01.jpg

Стефан Драшан е фотограф од Франција кој направи интересен фото проект насловен „People matching famous paintings“ (Луѓе кои одговараат со познати слики).

Иако на прв поглед изгледа како фотографиите да се „местени“, убавината на проектот е во трпеливоста на Стефан.

Фотографот посетува разни музеи, најмногу во Париз, Виена и Берлин, и трпеливо чека случајни посетители кои ќе застанат пред слика што „одговара“ со нив. Резултатот се уникатни фотографии, со неочекувана хармонија помеѓу луѓето и класичните уметнички дела пред кои стојат.

Најчесто облеката на посетителите одговара со сликата, но понекогаш одговараат и детали како фризура, боја, па дури и брада.

Погледнете дел од неверојатната колекција на Стефан:

Извор

Би можело да ве интересира:

Совршена за изолација – како изгледа подземна куќа од 2 милиони долари? (фото) Ако сакате вистински да се изолирате од светот и при рака имате 2 милиони долари...
Розови, гумени ковчези - нов бизарен летен хит (фото) Време е да се стави крај на гумените крофни и фламинга и да се заменат со новиот...
Улични дизајни кои секој би ги посакал во својот град (фото) Оригиналните улични дизајни се вистинска реткост, а има многу кои сакаат улиците...

Најчитани неделава